Во четвртокот, американскиот Сенат го усвои законот за кој преговараа претседателот Џо Бајден и претседателот на Конгресот Кевин Мекарти за зголемување на лимитот на американскиот долг за 31,4 милијарди.

Сенатот го усвои законот со 63 гласа „за“ и 36 „против“, кој во средата го изгласа Претставничкиот дом по неколкумесечни несогласувања меѓу демократите и републиканците.

Министерството за финансии претходно предупреди дека нема да може да ги плати обврските доколку до 5 јуни не се донесе мерка.

„Вечерва избегнуваме неплаќање“, рече лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер.

Пред гласањето, сенаторите отфрлија десетина амандмани, испраќајќи го нацрт-законот до претседателот Џо Бајден на потпис пред крајниот рок.

Според новиот закон, федералниот лимит за задолжување ќе биде суспендиран до 1 јануари 2025 година.

Бајден рече дека двопартискиот договор е голема победа за американската економија и народ.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.