Ознака: долг
Економија 16.06.21 | 10:22

Заев ја задолжи државата за нови 2.4 милијарди евра, долгот за 4 години е зголемен 50% и изнесува 7.2 милијарди евра

Вчера Заев не задолжи за нови 44 милиони евра. Долгот надмина 7 милијарди евра, Заев успеа за 4 години да го зголеми долгот на државата за над 2.4 милијарди евра. СДСМ го презеде...

Економија 14.05.21 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ: За време на власта на Заев долгот порасна за 2,4 милијарди евра, а во 11 години претходно долгот порасна само 2,8 милијарди евра

Македонија со власта на Заев меѓу другото тоне и економски, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Освен што за една година се затворија над 6200 компании и скоро...

Македонија 16.01.21 | 13:04

Порталб: Тетово е најголем должник меѓу општините – во моментов должи 9,4 милиони евра

Едно од предизборните ветувања на градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, беше токму намалувањето на општинскиот долг. Сепак, долгот, не само што не се намали, туку...

Економија 02.01.21 | 12:03

Граѓаните и компаниите на банките им должат 5,5 милиони евра

Граѓаните и компаниите на банките должат 353.345 милиони денари (околу 5,5 милиони евра). Кредитите на ниво на банкарски сектор заклучно со ноември 2020 година забележале раст...

Црна хроника 15.12.20 | 13:27

Боки 13 треба да врати долг од 11 илјади евра на Систина за операцијата на желудникот

Бојан Јовановски, познат уште и како Боки 13 загуби на суд против Клиничката болница Аџаибадем Систина, па сега ќе мора да плати долг во висина од 11 евра. Инаку, тужениот...

Економија 11.12.20 | 14:24

Макрадули: АД Пошта има долг околу 10 милиони евра

Генералниот директор на АД Пошта, Јани Макрадули изјави дека Владата ѝ доделила на компанијата финансиски средства од буџетот поради загубите претрпени од пандемијата...

Економија 11.11.20 | 20:47

Бесими: Репрограмирање на задолжувањето на долг рок во услови на подобри каматни стапки

Министерот за финансии Фатмир Бесими најавува дека ќе се пристапи кон процес на репрограмирање на долг рок во услови на подобрена позиција на каманите стапки за задолжување,...

Македонија 23.09.20 | 10:47

„8-ми Септември“ пред колапс, ФЗОМ им должи пари за 13.000 пациенти лекувани со ковид-19

Градската општа болница „8-ми Септември“, која функционираше како главнен ковид-центар за Македонија, е пред целосен финансиски колапс, бидејќи 6 месеци за пациентите...

Свет 03.09.20 | 12:30

Сред плановите за излегување, САД нема да плаќаат што и должат на СЗО

Соединетите држави во средата соопштија дека нема да платат околу 80 милиони долари што во моментот и ги должат на Светската здравствена организација (СЗО) со седиште...

Калеидоскоп 12.08.20 | 23:53

Што да направите ако ви ја блокираа сметката поради долг

Доколку должите за некоја неплатена сметка, доверителите имаат право да побараат блокирање на вашата сметка. Процедурата се состои од следново: прво, доверителите (сами...

Свет 11.04.20 | 11:14

Светска банка предлага суспендирање на долговите на најсиромашните земји

Претседателот на Светска банка, Дејвид Мелпас изјави дека е уверен дека ќе се постигне договор со Меѓународниот монетарен фонд за привремено суспендирање на долговите...

Твитови 26.03.20 | 14:58

Илиевски: Изгледа дека, сепак, не блескаме


Свет 28.11.19 | 09:14

Унгарките масовно се мажат за субвенции, даночно ослободување и простени кредити

Мерките на унгарската влада за зголемување на наталитетот субвенционирани со кредити, веќе довеле до зголемување на бројот на венчавки, иако се уште не може да се каже...

Економија 07.11.19 | 13:28

Левица: Владата предводена од Кочо Анѓушев и Нина Групер единствено ги штити интересите на крупниот капитал

Без укинувањето на приватните извршители, секоја влада претставува режимска влада, порачаа од партијата Левица и повикаа на укинување. Од партијата споделија порака...

Балкан 16.10.19 | 13:06

РИДЕА: Србија му должи на Косово над две милијарди евра за пензии

Косовскиот Истражувачки институт за европски прашања и развој (РИДЕА) објави две студии во врска со финалната фаза на дијалогот меѓу Приштина и Белград, според кои Косово...

Свет 23.09.19 | 11:16

Израел почнува да им ја крати струјата на Палестинците поради долг

Израелската национална електроенергетска компанија денеска соопшти дека почнала да го намалува снабдувањето со електрична енергија во палестинските области на Западниот...

Патувања 20.09.19 | 23:49

Направил сметка од 128 илјади евра на Миконос, побегнал со приватен авион

Италијанец заедно со семејството побегнал со приватен авион, откако за време на летувањето на грчкиот остров Миконос направил долг од 128 илјади евра. Италијанецот кој...

Црна хроника 17.09.19 | 10:03

Четиринаесетгодишно девојче од Штип принудено на проституција – со парите мајка и враќала долг на лихвари

Четиринаесетгодишна штипјанка три години била во синџирот на присилна проституција, објавиТВ Стар. и Нејзината мајка најпрво ја продала на макро во Шведска, каде тогаш...

Црна хроника 16.09.19 | 22:45

Гостиварец нападнат и киднапиран заради долг, двајца го држеле во работилница

Вчера попладне во СВР Тетово, Х.А. (39) од село Градец, гостиварско, пријавил дека на автобуската станица во Тетово физички бил нападнат од Б.Н. (32) од с. Добридол, гостиварско,...

Балкан 16.09.19 | 21:29

Грција бара предвремена отплата на дел од долгот кон ММФ

Грчкиот министер за финансии Христос Стајкурас изјави денеска дека побарал од европските доверители да одобрат предвремена отплата на дел од долгот кон Меѓународниот...