Ознака: банкрот
Свет 03.08.20 | 18:00

Нова жртва на кризата: Најстариот трговски центар во САД банкротираше

Најстарата стоковна куќа во Америка, Лорд и Тејлор, поднесе барање за банкрот. Компанијата во неделата поднесе барање за заштита од стечај и стана уште една жртва на...

Естрада 30.12.19 | 13:36

Моднoто царство на Викторија Бекам е пред банкрот

Модната дизајнерка и поранешна спајс-девојка, Викторија Бекам, наводно е во големи финансиски проблеми. Некогашната британска музичарка наводно морала да го отпушти...

Економија 28.12.19 | 17:13

Владата со демант: „Дура“ не е банкротирана компанија

Владата со соопштение ги демантираше информациите  за банкрот на фирмата ДУРА кои беа објавени во некои медиуми. Владата најостро ги демантира манипулациите на политичката...

Економија 28.12.19 | 16:11

Премиерот во заминување најави дека „Дура“ отвора две нови фабрики во земјава, а фабриката банкротирала во октомври

Уште 5 дена остануваат премиерот во заминување да ги поместува границите на глупоста, алчноста и манипулативноста. Најнеспособната влада во историјата на повоена Македонија...

Балкан 30.09.19 | 17:33

Откажани сите летови: „Адрија ервејс“ поднесе барање за банкрот

Словенечката авиокомпанија „Адрија ервејс“ поднесе барање за банкрот и ги откажа сите летови, стои во денешното соопштение компанијата. Минатата недела авиопревозникот откажа...

Свет 23.09.19 | 11:07

Банкротираше една од најголемите туристички агенции, 600.000 патници не знаат како ќе се вратат дома

Најстарата туриристичка агенција во светот „Томас Кук“ пропадна оставајќи стотици илјади патници ширум светот незгрижени, што ќе ја предизвика најголемата мирнодопска...

Економија 04.09.19 | 22:04

Калајџиев: Кога државата е пред банкрот, не може Нина да биде министер за финансии

Универзитетскиот професор Гордан Калајџиев при своето гостување во „Журнал“ појасни дека Нина Ангеловска, не може да биде Министерка за финансии, бидејќи тоа е исто...

Останати спортови 29.06.19 | 17:30

Банкрот на Борис Бекер во живо: На аукција се трофеите, рекетите, дури и чорапите

Поранешниот германски тенисер, Борис Бекер, ги ставил на аукција личните работи, трофеи и сувенири во вредност од 230.000 милиони евра за да собере пари и да ги исплати долговите,...

Свет 12.05.19 | 09:56

Европа ќе банкротира ако САД го напуштат НАТО

Доколку САД излезат од НАТО, Европејците за обновување на одбранбената способност на Алијансата ќе мораат да потрошат стотици милијарди долари, покажува анализата...

Калеидоскоп 07.05.19 | 14:57

Пред банкрот: Милијардерот кој патува на Месечината распродава вредни уметнички дела

Јусаку Маезава, еден од најбогатите Јапонци и прв турист на Месечината, продава неколку уметнички дела, кои ги поседува, бидејќи останал без пари. Маезава, директор на...