Човек од Тексас го смени името во Literally Anybody Else ( БУКВАЛНО БИЛО КОЈ) и ја објави својата кандидатура на претседателските избори во 2024 година, јавуваат американските медиуми.

Тој ја објави својата возачка дозвола од Тексас на неговата кампања на Фејсбук, докажувајќи дека навистина го сменил своето име во Буквално било кој друг.

Порано се викал Дастин Ебеј, а работи како наставник по математика во областа Форт Ворт и е воен ветеран.

„Америка не треба да биде заглавена во изборот меѓу „кралот на долгот“ (како што самиот Трамп изјави) и 81-годишник“, се вели на страницата. Ова се однесува на поранешниот претседател Доналд Трамп и актуелниот претседател Џо Бајден, кои ги добија номинациите на нивните партии.

Сепак, објавувањето кандидатура за претседателските избори е едноставно, но всушност појавувањето на гласачкото ливче е нешто покомплексно. Тој треба да собере 113.151 потписи од регистрирани гласачи во Тексас кои не гласале на првичните избори на почетокот на овој месец, а тоа е само во Тексас. Секоја држава има различни барања за официјална кандидатура.

Сепак, тој би можел да се регистрира како таканаречен кандидат за „запишување“, за неговото име да не стои на гласачкото ливче, но гласачите сепак можат да го запишат и на тој начин да гласаат за него.

Кампањата на Елс го привлече вниманието на целата земја и беше покриена од неколку национални медиуми.

Претседателскиот кандидат на Фејсбук објави дека дал бројни интервјуа и има 660 непрочитани мејлови, со кои се занимава покрај редовната работа.

„Ми треба менаџер за кампања“, напиша тој во објавата.

Додека независен кандидат никогаш не победил на претседателските избори во САД, тој на социјалните мрежи рече дека се кандидира за да ги поттикне републиканските и демократските партии да направат подобро.

„Сакам да испратам порака до Вашингтон: Еј, од 300 милиони луѓе, можевте да изберете подобри (кандидати)“, рече тој на TikTok, мислејќи на Трамп и Бајден.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.