Десет лица се повредени, од кои четворица се во тешка состојба при удар на гром вчера попладне во Дрезден.

Гром удри во група луѓе на брегот на реката Елба. Станува збор за три жени и седум мажи на возраст од 26 до 41 година.

Четворица од нив се здобиле со повреди опасни по живот и се пренесени во болница.

Делови од сојузната покраина Саксонија вчера беа погодени од силна бура.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.