Европската унија увезува повеќе храна отколку што извезува на сметка на животната средина, се наведува во новиот извештај на еколошката организација WWF.

ЕУ троши повеќе од својот удел, а сегашното високо ниво на производство на храна е можно само благодарение на големиот увоз на ресурси“, се вели во новиот извештај на WWF.

ЕУ собира милијарди од светската трговија со земјоделска храна, но вишокот криеше многу „непријатни вистини“, рече водечкиот автор Џабиер Руиз.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.