Ознака: животна средина
Економија 17.06.21 | 10:30

Животната средина не препознава граници, а предизвиците со кои се соочуваме во Зелениот договор и во Европа се подеднакво релевантни и во Западниот Балкан

Во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт” и Еко-свест се одржа дискусија на тема „Праведна или брза енергетска транзиција”. Министерот Нуредини истакна дека...

Македонија 30.11.20 | 16:40

Пренџов: Со буџетот за 2021, власта предвидува само 0,4 % за заштита на животната средина

Пратеникот Љупчо Пренџов на седницата на комисијата за финансирање и буџет истакна дека Владата во овој предлог буџет за 2021 година предвидела само 0,4 проценти за заштита...

Калеидоскоп 11.10.20 | 19:35

Китовите на работ на истребување – „вистинска и многу сериозна“ закана

Повеќе од 350 научници и конзерватори од 40 земји потпишаа отворено писмо во кое се повикуваат на глобална акција за заштита на китовите и делфините од истребување. Тие...

Македонија 11.09.20 | 17:52

Изгоре ли криминалот со ИПА фондовите со архивата во животна средина?

Во пожарот кој што пред некој ден ја зафати зградата на поранешна Комерцијална банка најмногу штета претрпе Државниот инспекторат за животна средина. Огнот, кој според...

Македонија 09.09.20 | 16:31

Ивор Мицкоски: Прошлиот мандат се запали Министерство за правда, и видовте Правдата процвета, можеби овој пат ќе имаме еколошко освестување

Во пожарот што изутринава изби во зградата на поранешна Комерцијална банка најмногу штета претрпе Државниот инспекторат за животна средина. Огнот, кој според првичните...

Македонија 17.07.20 | 09:40

Уште не се знае зошто Вардар поцрвене

По добиена дојава за загадување на реката Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база – Бетон, инспектори од Државниот инспекторат за животна средина во средата...

Калеидоскоп 18.03.20 | 10:28

Како Ковид-19 влијае на животната средина и загадувањето?

Пандемијата на Ковид-19 станува сè посилна од ден на ден, па земјите воведуваат сè поригорозни превентивни мерки. Бројот на смртни случаи во светот е над 7.000 случаи и претставува...

Калеидоскоп 26.09.19 | 15:11

Шилегов ќе ви го исчисти дворот од отпад, ама и ќе ви издаде фактура за услугата

Инспекторите секојдневно се на критичните точки во Скопје за загадување на воздухот. Веќе се казнети седум лица од општина Сарај, а Инспекторатот најавува поголеми...