Израел, според непотврдени информации, ги нападнал аеродромите во Дамаск и Алепо во Сирија.

Израел изврши агресија на аеродромите Дамаск и Алепо.Според првичните податоци пукано е на пистите, а двата аеродроми се надвор од употреба – наведува сирискиот весник Ал Ватан.

Провладиното радио Шам ФМ исто така наведува дека на аеродромот во Алепо е направена штета, но дека нема повредни. Претхдоно станицата соопшти дека израелските авиони го гаѓале меѓународниот аеродром во Дамаск.

Засега нема повеќе детали.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.