Ознака: напад
Црна хроника 17.09.20 | 19:11

Палевски бил нападнат со метален предмет: МВР со детали за случајот

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. Денеска околу 17.15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна на две лица кои биле со мотоцикл...

Македонија 17.09.20 | 18:54

Брутално претепан: Љyпчo Пaлeвcки вo критична состојба

Активистот и претседател на движењето „Трета“ Љупчо Палевски попладнево е брутално нападнат и претепан пред својот дом. Според информациите на Инфомакс тој е во критична...

Црна хроника 14.09.20 | 18:09

Се обидел да изврши разбојништво, па ги нападнал полицајците

На 13.09.2020 во 16:20 часот во СВР Скопје, Б.М.(44) од с.Палиград, скопско, пријавил дека околу 14:00 часот на ул.„Јустинијан Први“ во Скопје, О.С. се обидел да изврши рабојништво...

Свет 14.09.20 | 15:46

УНЕСКО: Нападите врз новинари зголемени за време на протестите ширум светот

Насилството врз новинарите што известуваат за протестите ширум светот е драматично зголемено, а главните сторители се полицајци и безбедносни сили, објави УНЕСКО во...

Црна хроника 13.09.20 | 18:23

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка

Вчера во 22:00 часот било пријавено дека истиот ден околу 13:30 часот 63-годишниот Т.М. од Скопје физички ја нападнал неговата малолетна ќерка, соопшти полицијата. По целосното...

Вести 10.09.20 | 09:52

Агенцијата за медиуми со осуда за нападот на новинарската екипа на Ал Џазира

Агенцијата за аудио и аудиовиозуелни медиумски услуги (АВМУ) го осуди нападот на новинарската екипа на Ал Џазира на вчерашниот протест во Скопје. Ваквите појави, потсетува...

Свет 07.09.20 | 09:26

Три ракети погодија област во близина на аеродромот во Багдад

Три ракети „Каќуша“, наводно, го погодиле периметарот на меѓународниот аеродром во Багдад, но не предизвикале жртви. Една од ракетите падна во гаражата на аеродромот...

Црна хроника 06.09.20 | 17:06

Го нападнле среде бел ден во Радишани и му одзеле пари

На 05.09.2020 во 19,57  часот во СВР Скопје, А.Б.(44) од с.Љуботен пријавил дека околу 17.55 часот на ул.„Радишанска“ неговиот малолетен син бил физички нападнат од две лица, кои...

Црна хроника 04.09.20 | 12:57

Уапсен тетовец кој бил агресивен и нападнал полицајци

Поради напад врз полицаец вчера попладне е приведен 44 годишник од Тетово. Околу 15 часот и 20 минути на улица „146“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле...

Црна хроника 03.09.20 | 16:22

Албанец сакал да прободе со нож жител на Здуње

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Е.П.(49) од Р.Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Црна хроника 03.09.20 | 13:43

Агресивно однесување на двајца браќа во тетовската болница: Ги нападнале полицајците што дошле да ги смират

Двајца браќа биле приведени ноќеска во тетовската полиција откако претходно агресивно се однесувале во клиничката болница и кон полицајци кои дошле за да интервенираат. Браќата...

Црна хроника 03.09.20 | 13:40

Три лица нападнале и ограбиле 19-годишен тетовец

Во текот на вчерашниот ден, околу 21 часот полицајци во Тетово лишиле од слобода три лица поради пријавено разбојништво во текот на денот. Полициски службеници на СВР...

Црна хроника 03.09.20 | 10:56

Одреден 30-дневен притвор за Нефи Усеини и брат му за да не избегаат

Нефи Усеини и неговиот брат добија нови 30 дена притвор. Претходно поради опасноста дека ќе избегаат, обвинителството побара тие да останат во притвор. Одлукаа за 30-дневниот...

Црна хроника 01.09.20 | 15:50

Девојка нападната пред кафуле во Скопје

На 31.08.2020 во 18.35 часот во СВР Скопје, Т.О.(21) од Скопје пријавила дека околу 16.30 часот во близина на угостителски објект на бул.„Видое Смилевски Бато“, по претходна расправија,...

Црна хроника 31.08.20 | 12:46

Тетовка нападнала две девојки кои се распавале со нејзиниот сопруг

Две девојки на 23 и 24 години пријавиле дека 37-годишна жена физички ги нападнала откако претходно се расправрале со нејзиниот сопруг. Причина за расправијата била сообраќајна...

Црна хроника 28.08.20 | 15:48

Невидена драма: Прво го испрскале со спреј, потоа му ја демолирале колата и го нападнале со нож

На 27.08.2020 во 21,00 часот било пријавено дека во Виница, на место викано „Бојаџиски бунар“ Г.П.(28) и А.А.(24) двајцата од Виница, извршиле кривично дело „насилство“, на тој...

Црна хроника 26.08.20 | 13:13

Деветнаесет годишник нападнал полицаец додека го апсел за разбојништво

Синоќа во 00:30 часот на ул.„Кеј на револуцијата“ во Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода 19-годишниот Џ.Џ. од Кочани поради...

Црна хроника 26.08.20 | 10:05

Скопјанец нападнат на улица „Тодор Александров“

На 23.08.2020 во Полициската станица Центар, В.Ѓ.(42) од Скопје пријавил дека во 18.00 часот на ул.„Тодор Александров“ во Скопје бил физички нападнат од едно лице. Според пријавеното,...

Црна хроника 25.08.20 | 16:54

Кандидат за амбасадор и признал на сопругата дека ја изневерува, таа го пробола со нож во грбот

Семејна драма која завршила со насилство и напад со ладно оружје се одржала во домот на Игор П. кандидат за амбасадор на Македонија во Брисел, вечерта на 20 август,...

Црна хроника 24.08.20 | 13:00

Скопјанец украл три телевизори од угостителски објект, пa физички ги нападнал сопственикот и ќерка му

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 35-годишен скопјанец кој се товари за кривично дело разбојничка кражба. Обвинетиот кривичното дело го...