Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев го номинираше Алихан Смаилов за премиер во вторникот, а Долниот дом на парламентот гласаше за него за време на седницата.

Смаилов (49) беше првиот вицепремиер во претходната влада, која Токаев ја смени минатата недела поради насилните немири во централноазиската земја богата со нафта.

Безбедносните сили на Казахстан уапсија вкупно 7.939 лица, соопшти Министерството за внатрешни работи, за време на протестите кои се претворија во најголемото насилство во постсоветската историја на оваа централноазиска земја.

Владините згради беа накратко окупирани или запалени во неколку градови минатата недела, откако мирните протести против поскапувањето на горивото прераснаа во насилни.

Властите ги обвинија „екстремистите“ и „терористите“ за насилството, од кои некои велат дека се странци.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.