Ознака: Казахстан
Свет 03.04.22 | 20:34

Во Казахстан спречен атентат врз претседателот нарачан од странски разузнавачки служби

Контраразузнавачката служба на Казахстан спречила атентат врз претседателот на државата Касим-Жомарт Токаев. Според соопштението на Комитетот за национална безбедност...

Свет 05.02.22 | 23:00

Што знаеме за Казахстан: Богата држава со гас и нафта која го смени името на главниот град

Во Казахстан деновиве се случуваат големи немири поради високата цена на горивото но што всушност знаеме за оваа држава. Станува збор за богата земја со просечна плата...

Свет 20.01.22 | 08:53

Руските војници заминаа од Казахстан, а претседателот го отпушти министерот за одбрана

Руското Министерство за одбрана соопшти дека сите војници, кои биле дел од мировните сили испратени во Казахстан за да помогнат во смирувањето на ситуацијата по насилните...

Свет 14.01.22 | 23:08

Русија од Казахстан евакуирала повеќе од 2.000 руски и странски државјани

Руски воени транспортни авиони евакуирале повеќе од 2.000 руски и странски државјани од Казахстан. Во соопштение на руското Министерство за одбрана се наведува дека од...

Свет 11.01.22 | 10:04

Повлекувањето на странските војници од Казахстан ќе почне за два дена

За два дена треба да почне повлекувањето на војниците на контингентот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) од Казахстан. Обидот за државен...

Свет 11.01.22 | 09:52

Избран нов премиер на Казахстан

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев го номинираше Алихан Смаилов за премиер во вторникот, а Долниот дом на парламентот гласаше за него за време на седницата. Смаилов...

Свет 10.01.22 | 08:41

Во Казахстан приведени 7.939 лица поради минатонеделните немири

Казахстанските безбедносни сили досега приведоа 7.939 лица во врска со минатонеделните немири, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи. Минатата недела...

Свет 09.01.22 | 08:38

Во Казахстан загинаа 16 полицајци, а приведени се 5.100 луѓе

Во немирите во Казахстан загинаа 16 припадници на безбедносните сили, јави ТАСС, повикувајќи се на прес-службата на Министерството за внатрешни работи. Прес-службата...

Македонија 08.01.22 | 11:14

Имало бизнис лет, но не бегало семејството Назарбаев, вели Тунтев од АЦВ

Дезинформација е дека поранешниот претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев избегал со авион што во Бишкек, Киргистан слетал од Македонија, велат за МИА од МВР. Директорот...

Македонија 08.01.22 | 10:38

МНР: Нашите граѓани и дипломатскиот персонал во Казахстан се безбедни

Министерството за надворешни работи соопшти дека редовно ја следи состојбата во Казахстан и дека преку Амбасадата во Нур – Султан е во постојана комуникација со нашите...

Свет 07.01.22 | 23:48

Семејството Назарбаев со два авиони избегало од Казахстан, еден долетал од Македонија?

Повеќе медиумија објави ја информација на РИА новости дека во главниот град на Киргистан, Бишкек, слетале два приватни авиона со кои било евакуирано семејството на...

Свет 07.01.22 | 21:11

Со авион од Македонија пребегало семејството на казахстанскиот претседател

Со два приватни авиона денеска било евакуеирано семејството на првиот претседател на Казахстан, Нурсултан Назарбаев, пренесува РИА новости.  Еден авион во Казахстан...

Свет 07.01.22 | 18:48

Кина ги поздрави силните мерки на казахстанската влада против демонстрантите

Кинескиот претседател Си Џинпинг,  во порака до претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев, го нарече „многу одговорно“ спроведувањето на силните мерки на казахстанската...

Свет 07.01.22 | 14:07

Руски трупи доаѓаат напомош, Токаев нареди „силите да пукаат без предупредување”

Претседателот на Казахстан Касим-Џомарт Токаев изјави дека казахстанските власти немаат намера да преговараат со терористите. Од странство повикуваат страните да...

Свет 07.01.22 | 10:43

Казахстанскиот претседател со наредба до силите за безбедност: Пукајте без предупредување

Претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев за време на обраќањето до нацијата, издаде наредба да се отвори оган „врз терористите“ без предупредување. Претседателот...

Македонија 07.01.22 | 09:00

МНР: Нема повредени или загрозени македонски граѓани во Казахстан

Министерството за надворешни работи известува дека согласно остварените комуникации со дел од граѓаните на Македонија кои во моментов се наоѓаат во Казахстан, тие...

Свет 06.01.22 | 22:49

Лукашенко: Не смееме да го дадеме Казахстан

Казахстан не смее да им се предаде на надворешните сили според украинското сценарио, изјави денеска белорускиот претседател, Александар Лукашенко. – Јасно е дека не...

Македонија 06.01.22 | 21:43

Важно: Нема повредени Македонци во Казахстан

Министерството за надворешни работи известува дека согласно остварените комуникации со дел од граѓаните на Република  Македонија кои во моментов се наоѓаат во Казахстан,...

Свет 06.01.22 | 20:36

Ќе се гонат за терористички активности: На демонстрантите во Казахстан им се заканува доживотен затвор

Казахстанското Државно јавно обвинителство отворило предмети за масовните немири во земјата, а истрагата е проширена и за терористички активности, јави ТВ каналот...

Свет 06.01.22 | 18:44

Војската пука врз демонстрантите во Казахстан

Во главниот град на Казахстан, Алмати, денеска избувна ново насилство. Очевидци за британските медиуми велат дека во пукотницата има повредени. Истите извори велат...