Ознака: премиер
Свет 14.09.20 | 13:19

Јапонија ќе има нов премиер: Јошихиде Суга стана лидер на владејачката партија

Соработникот на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе, Јошихиде Суга (71) победи на изборите за претседател на владејачката Либерално-демократска партија. Со оваа победа...

Свет 08.09.20 | 20:55

Францускиот Премиер итно ќе биде тестиран за Ковид-19

Претседателот на француската Влада, Жан Кастекс, итно ќе биде тестиран за Ковид-19, откако се утврди дека бил во контакт со директорот на трката Тур де Франс, Кристијан...

Македонија 21.08.20 | 10:57

Дали личните интереси на Али Ахмети го „срушија“ несудениот премиер Насер Зибери!?

Несудениот прв премиер Албанец, поранешен министер, пратеник и актуелен нотар, Насер Зибери, остана без коментар по договорот за владината коалиција меѓу СДСМ и ДУИ....

Македонија 11.08.20 | 20:06

Павле Трајанов: Барањето за Aлбанец премиер е неприфатливо, партија која ќе прифати таква уцена треба да се избрише од политичката сцена

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во емисијата „Само вистина“ на „Канал 5“ телевизија истакна дека барањето за премиер Албанец не е прифатливо. Трајанов,...

Македонија 10.08.20 | 20:53

Героски: Заев стана Премиер без да победи на изборите

Новинарот Бранко Героски, во емисијата „Само вистина“ истакна дека идејата за премиер Албанец на ДУИ успеал да и донесе гласови на изборите и дека тоа сега е едно од...

Македонија 06.08.20 | 22:14

СДСМ ќе ја предложи Шекеринска за претседател на Собранието?

СДСМ веројатно ќе ја предложи Радмила Шекеринска за прва жена претседател на Собранието на Македонија, пишуваат албанските медиуми. Според порталот „АБЦ.мк“, од партијата...

Балкан 03.08.20 | 08:00

Премиерот на Косово Хоти има ковид-19

Премиерот на Косово Авдулах Хоти, синоќа објави дека е позитивен за коронавирусот. Бев тестиран за ковид-19 и резултатите се позитивни. Немам никакви симптоми, освен...

Македонија 29.07.20 | 17:25

Заев прифати Албанец премиер

Рамките за соработка на Владата за следните четири години веќе се поставени. Весникот Kоха дознава дека коалицијата СДСМ-БЕСА ќе го земе коалицискиот партнер ДУИ...

Балкан 15.07.20 | 19:11

Премиерот на Република Српска позитивен на Ковид-19

Претседателот на Владата на Република Српска, Радован Вишковиќ е тестиран на Универзитетскиот клинички центар и резултатот од ПЦР тестот покажал присуство на корона...

Вести 07.07.20 | 10:54

Села: Зошто ДУИ лани не поддржа Албанец за претседател, а сега бара Албанец за премиер?

Преку иницијативата за премиер, ДУИ се бори за опстанок и се обидува да ги задржи гласачите што ги имаше, барем и загубата да не им биде толку голема. Вака лидерот на Алијансата...

Македонија 03.07.20 | 23:26

Денес сакаме премиер, утре претседател на државата

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и првиот етнички Албанец – кандидат за премиер Насер Зибери одржаа собир кај Камениот мост во Скопје. Ахмети...

Свет 03.07.20 | 10:40

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше...

Свет 03.07.20 | 10:03

Премиерот поднесе оставка: Падна владата во Франција

Францускиот премиер Едуард Филип денеска даде оставка од функцијата. Со тоа и официјално падна француската влада. Оставката Филип ја поднесе само неколку дена откако...

Македонија 24.06.20 | 13:55

Насер Зибери е кандидатот на ДУИ за премиер на Македонија

Насер Зибери е кандидатот на ДУИ за премиер на Македонија. Потврда дојде и од партијата ДУИ на  својата конвенција која се одржува во Преспа.  Тоа официјално го потврди...

Македонија 22.06.20 | 15:42

Николоски: Христијан Мицкоски ќе биде следниот премиер, барањето на ДУИ е неприфатливо

ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на овие избори и ние имаме свој кандидат за премиер, а барањето на ДУИ за премиер Албанец за нас е неприфатливо, одговори денеска потпретседателот...

Македонија 11.06.20 | 22:30

Две години Македонец, две години Албанец премиер, нели Северна Македонија е заедничка?

Дојде време Албанците во Северна Македонија да ја побараат премиерската функција, рече синоќа во „Клик Плус“, историчарот и аналитичар, Арбен Лала, коментирајќи ја...

Македонија 07.06.20 | 18:03

Груби: Заев не победи на изборите во 2016 година, ДУИ му помогна да седне во премиерската фотелја затоа Македонија ќе има Албанец премиер

Сите знаат дека тоа што ќе го науми ДУИ, ќе го оствари, рече пратеникот Артан Груби во своето гостување во вестите на телевизја Сител, во контекст на најавата на партискиот...

Македонија 07.06.20 | 12:03

ДУИ со повик до Албанците: Да се обединиме и да избереме премиер Албанец

Демократската унија за интеграција (ДУИ) преку соопштение ги повика Албанците во земјава да се обединат за да изберат премиер Албанец. ДУИ смета дека Охридскиот договор...

Македонија 05.06.20 | 16:31

Додека ВМРО-ДПМНЕ се грижи за здравјето на граѓаните, СДСМ и ДУИ се расправаат кој да биде мандатар

Откако ВМРО-ДПМНЕ уште пред неколку месеци донесе одлука лидерот Христијан Мицкоски да биде кандидат за мандатар, сега со тоа се занимаваат коалициските партнери СДСМ...

Македонија 05.06.20 | 13:38

Во најтешкиот ден од почетокот на пандемијата, Ахмети вели дека е време е за првиот премиер Албанец

Целта на Демократската унија за интеграција е премиер Албанец, пишува на својот фејсбук-профил лидерот на партијата, Али Ахмети. Дозволете заеднички да ја дефинираме...