Германскиот министер за економија, Роберт Хабек во интервју за весникот „Ноје оснабрикер цајтунг“ се пожали за тешката ситуација во којашто се наоѓала државата, а особено го искажа разочарувањето од пријателските земји, му давале астономско високи цени за гасот.

Се жали за „астрономските“ цени што ги бараат „пријателските“ земји на Германија, пред се САД, за испорака на гас, во време кога тие сакаат да ги заменат испораки од Русија.

„Некои земји, дури и пријателски, бараат астрономски цени“, рече Роберт Хабек во интервјуто.

„Тоа е проблем“, рече министерот и ја повика Европската комисија да „разговара“ со овие земји.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.