Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев, по повод одбележувањето на двегодишнината од руската агресија врз Украина и италијанскиот премиер Џорџо Мелони, белгискиот премиер Александре де Кроа и канадскиот премиер Џастин Трудо.

Во објава на платформата Х, Лајен напиша дека Европската Унија цврсто стои на страната на Украина додека, како што наведе, таа земја конечно не се ослободи.

„Во Киев на одбележување на двегодишнината од руската војна против Украина. И во чест на извонредниот отпор на украинскиот народ. Повеќе од кога било, ние цврсто стоиме со Украина. Финансиски, економски, воени, морални. Додека земјата не конечно слободен“, изјави Фон дер Лајен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.