Ознака: Европска Комисија
Свет 14.07.22 | 15:09

ЕК: Инфлацијата во ЕУ ќе достигне историски максимум

Европската комисија во својата летна економска прогноза предвиде раст на економијата на Европската унија од 2,7 отсто во 2022 година, додека за 2023 се предвидува пад на...

Свет 13.07.22 | 22:59

По советот на ЕК, Литванија ќе овозможи железнички транзит на руски стоки за Калининград, за Москва тоа е „реализам“

Одлуката на Европската комисија во врска со транзитот на стоките кон руската балтичка енклава Калининград е пројава на „реализам и здрав разум“, изјави во средата...

Македонија 04.07.22 | 16:05

ЕК најбрзо што може ќе изнесе детали за македонскиот јазик во договорот за Фронтекс

Европската Комисија во наредните часови, или денови, ќе даде детали за договорот со Фронтекс, кој Софија до сега го блокира поради македонскиот јазик, јави дописничката...

Македонија 18.05.22 | 21:06

Европската комисија сака преговорите со Македонија да почнат до крајот на јуни

Европската Комисија (ЕК) денеска за првпат се изјасни за временски рок за одржувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија и Албанија. Ова се случи за...

Македонија 20.04.22 | 17:59

ЕК: Свесни сме дека Ванчо Михајлов е висококонтроверзна фигура во Македонија

Откако вчера не одговори на прашањето, Европската комисија денеска испрати кус коментар за отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, јави дописничката на МИА...

Свет 19.04.22 | 13:49

Европската комисија без коментар за посетата на бугарската делегација на здружението „Ванчо Михајлов“ и за условите на Софија

Европската комисија останува на ставот дека Бугарија и Македонија треба да изнајдат „заедничко прифатливо решение“ за спорот, но одби да даде коментар за билатералните...

Балкан 01.04.22 | 11:45

Џамбаски ја информираше Европската комисија дека пописот бил фалсификат

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во Европската комисија пријави неправилности во пребројувањето на населението на пописот во Македонија, известија од прес-центарот...

Свет 21.03.22 | 12:47

Европската Комисија со нова помош за земјите членки за последиците од украинската криза

Европската Комисија ги повикува земјите членки на ЕУ да примат бегалци од Украина и да ја зголемат својата енергетска зависност од руската енергија, јави дописничката...

Свет 08.03.22 | 12:13

ЕК подготвува нов пакет санкции против Русија и Белорусија

Европската комисија подготвува нов пакет санкции против Русија и Белорусија, насочен кон руски олигарси и политичари, како и три белоруски банки. Извори за западни...

Балкан 26.02.22 | 10:04

ЕК претстави инвестициски пакет од 3,2 милијарди евра за Западен Балкан

Европската комисија го претстави инвестицискиот пакет од 3,2 милијарди евра за поддршка на 21 проект за поврзување во транспортниот, дигиталниот, климатскиот и енергетскиот...

Свет 07.02.22 | 14:44

ЕК се подготвува за различни сценарија при евентуален бегалски бран од Украина

Европската унија се подготвува за сите можни сценарија во врска со ситуацијата околу Украина, изјави на прес-конференција портпаролот на ЕК, Ерик Мамер, како одговор...

Свет 02.02.22 | 15:24

Европски граѓани бараат од ЕК да го заштити „европскиот спортски модел“

Европската комисија денеска прифати граѓанска иницијатива која бара да се заштитат европските вредности во спортот, јави дописничката на МИА од Брисел. Европската...

Свет 22.12.21 | 16:00

Европската Комисија покрена нова тужба против Полска поради тоа што не го става европскиот над својот правосуден систем

Европската комисија покрена нова кривична постапка против Полска поради нејзиниот правосуден систем. Конкретната причина за новата постапка се одлуки на полскиот...

Свет 19.11.21 | 20:32

Пандемијата го намали бројот на жртви во сообраќајки во ЕУ

Европската Комисија ги соопшти статистиките за сообраќајна безбедност за 2020 година. Тие бележат пад кој делумно се должи на пандемијата и рестриктивните мерки. Во текот...

Економија 11.11.21 | 11:52

ЕК: Македонската економија годинава со раст од 4 отсто, а наредната 3,9%

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 4 отсто, а во 2022 од 3,9 проценти, предвидува Европската комисија во есенската макроекономска прогноза за земјите...

Македонија 02.11.21 | 13:40

Еврокомисијата без коментар за оставката на Заев и со порака да продолжат реформите

Европската комисија се воздржува од коментар за најавата на премиерот Зоран Заев дека поднесува оставка, поради резултатите на локалните избори, јави дописничката...

Свет 01.11.21 | 09:53

EK предлага нови правила за банките

Европската комисија (ЕК) предложи нови правила за зголемување на отпорноста на банките во Европската унија на можни идни економски шокови. Со предлозите се комплетира...

Македонија 25.10.21 | 09:18

Македонското здравство под лупа на Европската комисија: Лекарите специјалисти масовно заминуваат од Македонија или одат во приватни клиники

Здравствениот сектор се соочува со одлив на медицински персонал, особено на специјалисти кои одат во приватниот сектор или заминуваат на работа во странство, оценува...

Свет 21.10.21 | 16:02

Европскиот парламент подготвува тужба против Европската комисија

Правниот тим на Европскиот парламент ќе подготви тужба против Европската комисија поради „пропустот“ да ги казни земјите кои го „кршат“ владеењето на правото. Во...

Свет 12.10.21 | 09:41

Европската Комисија нема проблем со бугарските пасоши издадени за македонски граѓани

Според Европската Комисија, издавањето бугарски пасоши за Македонци е внатрешна работа на Бугарија во која таа не се меша. МИА побара одговор од Европската Комисија...