Ознака: Европска Комисија
Свет 31.05.21 | 19:22

ЕУ одобри употреба на „Фајзер“ кај деца на возраст од 12 до 15 години

Европската комисија одобри употреба на вакцинаta на „Фајзер/БиоНТек“ кај деца на возраст од 12 до 15 години. Земјите-членки на ЕУ сега можат да одлучат да ги прошират своите...

Економија 12.05.21 | 14:35

ЕК очекува раст на македонската економија за 3,7 отсто оваа година

Економското опоравување на Македонија, кое нагло запре во 2020 година, бидејќи пандемијата ја погоди домашната и странската побарувачка, во текот на 2021 и 2022 година, се...

Свет 22.04.21 | 09:02

Европската комисија подготвува тужба против „Астра зенека“

Европската комисија се подготвува да поднесе тужба против „АстраЗенека“, соопшти „Политико“, цитирајќи пет неименувани дипломати на Европската унија. На вчерашниот...

Македонија 13.04.21 | 14:14

ЕК потврди дека Македонија може да го загуби безвизниот режим поради криминалната афера „Мафија“ на Заев и Спасовски

Аферата „Мафија“ доби меѓународни пропорции. Издавањето на официјалните пасоши и документи од страна на МВР на светски криминалци, нарко босови, мафијаши и припадници...

Македонија 12.04.21 | 18:58

ЕК по аферата „Мафија“: Неисполнување на критериумите може да доведе до укинување на безвизниот режим

Европската комисија не го коментира случајот со фалсификуваните пасоши од Македонија, но потсетува дека редовно врши ревизија на критериумите за безвизен режим, јави...

Свет 22.03.21 | 14:26

ЕК: Не блокираме извоз на вакцини без причина

Портпаролите на Европската Комисија денеска повторно се објаснуваа пред медиумите за одлуката на ЕУ да се блокира извозот на вакцини кон трети земји, Брисел порачува...

Свет 22.03.21 | 13:58

ЕК: Не блокираме извоз на вакцини без причина

Портпаролите на Европската Комисија денеска повторно се објаснуваа пред медиумите за одлуката на ЕУ да се блокира извозот на вакцини кон трети земји, Брисел порачува...

Македонија 11.03.21 | 18:14

Мицковски: Нашиве преваранти изгледа оделе преку приватна фирма, изгледа не ни аплицирале за фондовите за солидарност на ЕУ

Аналитичарот Ивор Мицковски ја коментира одлуката на Европската комисија Македонија да не биде во групата земји кои ќе добијат финансиска и медицинска помош преку...

Свет 02.03.21 | 13:33

ЕК за руската и кинеската вакцина: Тоа што некоја вакцина не е одобрена во ЕУ не значи дека не е ефикасна

Европската Комисија порача дека процесот на одобрување на одредени вакцини во ЕУ не значи дека вакцините што се уште не се одобрени во Европа не се ефикасни. Тоа што...

Свет 03.02.21 | 15:18

Европска Комисија: Руската вакцина ќе биде разгледана како и сите други пред да биде одобрена

Еврокомесарката за здравство, Стела Кириакидес, потврди дека руската вакцина, „Спутник“, ќе биде анализирана како и сите други вакцини. Одговарајќи на новинарско прашање...

Свет 03.02.21 | 15:10

Фон дер Лајен: Во 2020 година во ЕУ има повеќе починати од рак отколку од корона вирусот

Европската комисија го презентираше Европскиот план за борба против ракот, кој се базира на новиот пристап на ЕУ кон превенција, лекување и закрепнување од последиците...

Свет 25.01.21 | 22:30

Европската Комисија контра „АстраЗенека“: Одговорите на компанијата не се задоволителни

Европската комисија соопшти дека најавата за значително намалување на снабдувањето со вакцини на „АстраЗенека“ на пазарот на ЕУ е „неприфатлива“ и бара од компанијата...

Македонија 25.01.21 | 19:08

Во наредните недели да не очекуваме: ЕК без рок кога Македонија ќе добие вакцини

Вицепремиерот Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во Брисел, кои се сретнаа со еврокомесарот за управување со кризи, Јанез Ленарчич, не...

Македонија 23.11.20 | 14:48

Нема подобрување околу загадувањето, се вели во извештајот на ЕК за Македонија

Европската комисија денеска го презентираше својот редовен извештај за состојбата со аерозагадувањето во Европа, кој ги вклучува и шесте земји од западен Балкан, во...

Македонија 16.11.20 | 14:29

Европската комисија за ставот на Захариева за Тито: Не коментираме коментари, условите за членство се јасни

Портпаролката на Европската комисија (ЕК), Ана Писонеро, изјави дека Комисијата и натаму се надева дека преговорите со Македонија ќе почнат што поскоро, но одби да ги...

Економија 05.11.20 | 12:56

Анализа на Европската комисија: Македонската економија годинава ќе забележи пад од 4,9 отсто

Европската комисија (ЕК) во своите Есенските прогнози предвидува дека македонската економија годинава ќе забележи пад од 4,9 отсто. Ова е влошување на прогнозата во однос...

Свет 27.10.20 | 15:08

Извештај на ЕК: Четирите столба на штетното влијание на социјалните мрежи врз демократијата

Последниот извештај на Заедничкиот истражувачки центар (ЗИЦ) на Европската Комисија (ЕК) покажува дека демократските столбови на ЕУ се „под притисок“ на влијанието...

Економија 06.10.20 | 13:37

ЕK ќе го објави Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан вреден 9 милијарди евра

Покрај редовните извештаи за реформскиот напредок на земјите од регионот, Европската Комисија денеска ќе го обелодени и долгоочекуваниот Економски и инвестициски...

Македонија 06.10.20 | 08:15

Вархеји денеска ќе го презентира извештајот за Македонија пред Европската комисија

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за Македонија. Документот пред европратениците ќе го претстави Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји,...

Македонија 05.10.20 | 18:14

Европската Комисија утре го објавува извештајот за Македонија, Вархеји в среда во Скопје

Европската комисија утре попладне ќе го објави годишниот извештај за Македонија. Во документот, кој претходно ќе се разгледува на неделна седница на Европската комисија,...