Членките на ЕУ ќе и дадат рок на Унгарија до 19 декември да ги спроведе антикорупциските реформи на кои се обврзала за да избегне суспензија на исплатата на Европските фондови, наведуваат дипломатски извори од Брисел.

Одлуката утре треба и официјално да ја усвои Советот на ЕУ.

ЕК на 18 септември предложи на Украина да и се скратат 7,5 милијарди евра европски фондови поради ризиците поврзани со корупцијата во земјата.

Европската комисија, истовремено, и даде рок на официјална Будимпешта да ги спроведе овие реформи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.