Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден им кажа на клучните пратеници дека ќе испрати повеќе од една милијарда долари дополнително оружје и муниција во Израел, изјавија тројца помошници на Конгресот.

Тоа е првата пратка на оружје за Израел што е откриена откако администрацијата стави во мирување уште еден трансфер на оружје овој месец, кој се состои од 3.500 бомби со тежина од повеќе од 900 килограми, пренесува АП.

Поради загриженоста за цивилните жртви во Газа, администрацијата на Бајден соопшти дека го паузирала трансферот за да го спречи Израел да ја користи муницијата во својата офанзива во преполниот град Рафах во јужна Газа.

Новиот пакет вклучува околу 700 милиони долари за тенковска муниција, 500 милиони долари за тактички возила и 60 милиони долари за минофрлачки гранати, рекоа помошниците на Конгресот, според АП.

Тие рекоа дека пратката не е дел од долго одложуваниот пакет странска помош усвоен од Конгресот и потпишан од претседателот Бајден минатиот месец.

Администрацијата на Бајден е на удар на републиканците и демократите за нејзината воена поддршка за седуммесечната војна на Израел во Газа, додека Бајден се бори за реизбор против поранешниот претседател Доналд Трамп.

Некои од колегите демократи на Бајден го турнаа да го ограничи трансферот на офанзивно оружје во Израел за да изврши притисок врз американскиот сојузник да стори повеќе за заштита на палестинските цивили.

Републиканските пратеници ја искористија паузата на администрацијата за преносот на бомбите, велејќи дека секое намалување на поддршката на САД за Израел ја ослабува земјата додека се бори со Хамас и другите групи поддржани од Иран.

Во Претставничкиот дом, тие планираат да унапредат предлог-закон оваа недела со кој ќе се нареди испорака на офанзивно оружје за Израел.

И покрај еднократната суспензија на пратката со бомби, Бајден и претставници на администрацијата јасно ставија до знаење дека ќе продолжат со други испораки на оружје и севкупна воена поддршка за Израел, најголемиот примател на американска воена помош.

Бајден ќе се погрижи „Израел да ги има сите воени средства што му се потребни за да се одбрани од сите свои непријатели, вклучувајќи го и Хамас“, изјави за новинарите во понеделникот портпаролот на националната безбедност Џон Кирби.

Како одговор на планот на републиканците во Претставничкиот дом да продолжат со нацрт-законот со кој се наложува испорака на офанзивно оружје на Израел, Белата куќа во вторникот соопшти дека Бајден ќе стави вето на законот доколку биде усвоен во Конгресот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.