На азиските пазари берзанските индекси паднаа трет ден по ред, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути достигна највисоко ниво во последните три недели.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус од 0,3 отсто околу 07:00 часот, откако ослабна трет ден по ред.

Во исто време, индексот Никеи се лизна за 0,5 отсто на берзата во Токио, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Хонг Конг и Јужна Кореја паднаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто.

Кинеските берзи се под најголем притисок бидејќи најновите податоци покажуваат дека втората по големина економија во светот не расте толку брзо како што се надеваа инвеститорите.

Подобро расположение нема ниту на останатите азиски пазари бидејќи вчера на Волстрит цените на акциите паднаа втор ден по ред.

Dow Jones загуби 0,76 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,80 отсто, а Nasdaq индексот 1,18 отсто. Ова е првпат од 2015 година индексот S&P 500 да падна два дена по ред на самиот почеток на годината, а тоа е последица, велат аналитичарите, на одлуката на инвеститорите да повлечат дел од својата заработка од пазарот, откако силен пораст на цените на акциите на крајот на минатата година.

Дополнително, во вчерашниот записник од последниот состанок на американската централна банка минатата година не се дадени никакви индикации за тоа кога би можело да следи намалување на каматните стапки.

Лидерите на ФЕД веруваат дека инфлацијата е под контрола и предупредуваат дека премногу рестриктивната монетарна политика може да и наштети на економијата. Но, од записникот не може да се заклучи кога би можело да започне намалувањето на каматните стапки.

„Записниците сугерираат дека многу претставници на ФЕД се залагаат за задржување на каматните стапки на покачени нивоа за подолг период, а оние кои проценуваат дека намалувањето на каматните стапки ќе започне во 2024 година, очекуваат да го сторат тоа подоцна во текот на годината“, објаснува Квинси Крозби, стратег во LPL. Финансиски.

Во последните месеци од минатата година, инвеститорите се надеваа на агресивно намалување на стапката на ФЕД во 2024 година.
Во последните месеци од минатата година, цените на акциите нагло пораснаа бидејќи инвеститорите се надеваа на агресивно намалување на стапката од страна на ФЕД оваа година.

И додека проценките на лидерите на ФЕД од минатогодишниот состанок покажуваат дека трипати се очекува намалување на каматните стапки оваа година, на пазарот се шпекулира дека ФЕД ќе ги намали каматните стапки шест пати, почнувајќи од март.

На пазарот на пари во последните денови се проценуваше дека има повеќе од 70 отсто шанси ФЕД да почне да ги намалува каматните стапки веќе во март, но вчера, по објавувањето на записникот на ФЕД, тие шанси беа намалени на помалку од 70 проценти.

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна трет ден по ред. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 102,49 поени, блиску до највисокото ниво во последните три недели, додека вчера во ова време изнесуваше 102,15 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 141,95 на 143,40 јени. И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0925 долари, додека вчера во ова време беше 1,0950 долари.

Цените на нафтата, пак, пораснаа втор ден по ред. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава се зголеми за 0,72 отсто, на 78,80 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,92 отсто, на 73,35 долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.