Ознака: долар
Свет 25.03.24 | 08:58

Доларот падна, цената на нафтата расте

На пазарите на валути вредноста на доларот во однос на кошничката на валути благо падна, по минатонеделниот раст. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот...

Свет 18.02.24 | 11:24

Доларот зајакнува петта недела по ред

На девизните пазари и минатата недела благо порасна вредноста на доларот во однос на кошничката валути, петти пат по ред, бидејќи се појасно е дека поради високата инфлација,...

Свет 05.02.24 | 09:25

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

На повеќето Азиски берзи цените на акциите паднаа, додека доларот зајакна откако претседателот на ФЕД Џером Пауел рече дека централната банка внимателно ќе ги намали...

Свет 23.01.24 | 10:29

Доларот зајакна, нафтата во благ пад

На валутните пазари во вторникот во претпладневното тргување благо порасна вредноста на американскиот долар во однос на кошничката на валути. Индексот на доларот,...

Свет 04.01.24 | 08:49

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

На азиските пазари берзанските индекси паднаа трет ден по ред, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути достигна највисоко ниво во последните три недели. Индексот...

Свет 01.01.24 | 19:54

По две години раст, доларот падна во однос на кошницата валути

На валутните пазари индексот на доларот ослабе и минатата недела, третпат по ред, па вредноста на американската во однос на кошничката валути, по две години раст годинава...

Свет 15.12.23 | 08:45

Доларот падна на најниско ниво во последните четири месеци

На Азиските берзи пораснаа цените на акциите, како и на Волстрит ден претходно, бидејќи се очекува централните банки на западните земји да почнат да ги намалуваат каматните...

Свет 19.11.23 | 12:11

Јуанот го престигна Еврото, стана втора валута во светското тргување

Кинеската национална валута, Јуанот, за првпат го престигна еврото и стана втора валута во светот со најмногу тргување, објави „Ројтерс“. Учеството на јуанот во меѓународните...

Свет 13.10.23 | 09:53

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути се зголеми. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската во однос на другите...

Свет 24.09.23 | 10:00

Ретка банкнота од 10.000 долари продадена на аукција за рекордни 480.000 долари

Ретка банкнота од десет илјади американски долари, од периодот по колапсот на Њујоршката берза пред сто години, е продадена за 480.000 долари на аукција, објави Си-Ен-Ен. Банкнотата,...

Свет 22.09.23 | 13:51

Еврото падна во однос на доларот на најниско ниво во последните 6 месеци

Еврото денеска падна на најниско ниво во однос на доларот во последните шест месеци. Во 12:30 часот еврото на глобалната берза Forex се тргуваше за 1,06382 долари, што е најниско...

Свет 23.08.23 | 11:33

Пораката на Путин на самитот на БРИКС: Дедоларизацијата е неповратен процес

Земјите од БРИКС ја интензивираат соработката за да постигнат поголем економски раст и развој и тоа носи опипливи резултати. Помеѓу нас постои партнерска поддршка,...

Свет 13.08.23 | 09:25

Вредноста на доларот расте четврта недела по ред

На глобалните валутни пазари доларот зајакна во однос на кошничката валути минатата недела четврта недела по ред, додека во однос на јенот накратко го тестираше клучното...

Вести 02.07.23 | 11:18

Еврото зајакна во однос на доларот за речиси 2два отсто во првата половина од годинава

Курсот на еврото во однос на доларот на светските пазари минатата недела порасна за речиси два отсто во прва половина од годината, како последица на најавата на Европската...

Економија 18.06.23 | 16:01

Eврото во однос на доларот се искачи на највисоко ниво

На глобалните пазари еврото во однос на доларот силно порасна минатата недела, достигнувајќи ги највисоките нивоа за повеќе од еден месец, откако Европската централна...

Свет 04.06.23 | 17:47

Доларот падна на светските берзи, но порасна во однос на еврото

Вредноста на доларот на светските девизни пазари во однос на кошничката валути благо падна минатата недела, по три недели раст, што е последица на растечките очекувања...

Свет 21.04.23 | 23:43

Доларот забрзано го губи статусот на резервна валута

Доларот го губи статусот на резервна валута со побрзо темпо од општо прифатеното, бидејќи многу аналитичари не ги земаа предвид минатогодишните диви промени на девизниот...

Свет 06.04.23 | 18:22

Рубљата падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 11 месеци во однос на американскиот долар и еврото. Еврото зајакна во однос на рубљата за 1,11 отсто и се продаваше по...

Економија 20.02.23 | 07:59

Зошто еврото зајакна во однос на доларот?

Еврото претрпе удар во 2022, пагајќи во однос на американскиот долар како последица на енергетската криза во Европа. Заедничката европска валута сега зајакнува што ќе...

Свет 15.01.23 | 11:52

Драстичен пад на доларот, еврото ја зголеми вредноста

На глобалните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути драстично падна минатата недела, бидејќи инфлацијата во САД се намалува, па се очекува дека американската...