Ознака: цена
Економија 11.06.21 | 13:13

Бесими: Владата се уште не донела одлуки за еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка...

Економија 04.06.21 | 12:28

Угостителските услуги во мај поскапеле во оснос на април

Цените на угостителските услуги во мај во споредба со април се зголемени за 0.3 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Споредено по групи на услуги, зголемување...

Свет 01.06.21 | 15:47

Цените на нафтата највисоки од март

Цените на нафтата денеска во Лондон скокнаа на највисоко ниво од март – на 71 американски долари, поради зголемените очекувања за зголемена побарувачка на гориво за...

Економија 31.05.21 | 13:02

Бензините и дизелот поскапуваат

Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина денар по литар, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство...

Економија 29.05.21 | 15:36

Заев годинава не очекува поскапување на струјата

Оваа година не очекуваме раст на цените на струјата заради соодветните политики што ги правиме за да направиме меко спуштање во либерализацијата во време кога приватните...

Економија 28.05.21 | 15:50

Струјата може да поскапи најмалку 5 проценти

Досега, барања за корекција на струја до Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), поднеле Македонскиот електропреносен систем оператор (МЕПСО), Националниот енергетски...

Економија 28.05.21 | 14:38

Се уште се прават пресметки колку ќе поскапи струјата, последниот збор ќе го има ЕВН

Доколку Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги прифати барањата на МЕПСО, НЕМО и Електродистрибуција за зголемување на цените за пренос, организирање...

Македонија 27.05.21 | 15:44

Мицкоски: Лошото менаџирање и управување на енергетските компании ќе доведе до ценовен шок на електричната енергија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при посетата на Општина Прилеп во изјава за медиуми рече дека криминалниот скандал за изнудата на 250 илјади евра од РЕК...

Економија 27.05.21 | 09:42

Утре Регулаторната комисија ќе ги објави барањата на компаниите за цената на струјата

Регулаторната комисија за енергетика ги прави последните пресметки околу формирањето на новата цена на струјата. Деталите за тоа колкави трошоци поднеле компаниите...

Економија 25.05.21 | 15:23

Eнергетските компании бараат повисока цена на струјата

Директорот на ЕСМ Васко Ковачевски, највува дека е можно е минимално зголемување на цената на електричната енергија. Тој вели дека ќе направеле напори да не дојде до...

Вести 23.05.21 | 13:17

Намалување на цената на струјата за 50 отсто побараа НС ГРИТГ и МАКАМТРАНС

Претставници од Независниот синдикат на камионските транспортери на Македонија-НСКТМ МАКАМТРАНС и Независниот синдикат на градежни работници инжинери и трговци во...

Скопје 26.04.21 | 16:48

Над 2.000 евра квадрат ќе чини стан во Центар

Цената на новоизградените станови во центарот на Скопје ќе надмине и 2.000 евра квадратен метар. Градежниците најавуваат дека трендот на зголемување на цените ќе продолжи...

Македонија 13.04.21 | 12:04

На Влада ќе биде предложено лекувањето на ковид-пациенти во приватните болници да чини од 40 до 305 илјади денари

Денеска на Владата ќе биде предложено лекувањето на ковид пациенти во приватните болници во Македонија да се движи од 40.000 до 305.000 денари, објави на својот профил на Фејсбук...

Економија 15.03.21 | 13:20

Од полноќ поскапи цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,13 % во однос на Одлуката од...

Економија 01.03.21 | 14:14

Поскапуваат бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ да бидат зголемени за денар до денар и половина. Еуросупер БС-95,...

Економија 23.02.21 | 14:13

Зголемената цена на станови во Куманово се должи на зголемените комунални давачки и пазарната економија

Градоначалникот на куманово, Максим Димитриевски, на седница на Советот на општината истакна дека зголемената цена на новоизградени станови во Куманово главно се должи...

Економија 08.02.21 | 12:43

Полнете резервоарите: Од полноќ поскапуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување...

Свет 08.02.21 | 09:52

Расте цената на нафтата на светските пазари

На светските пазари, цените на нафтата скокнаа за над 6 проценти минатата недела и гo достигнаа највисокoто ниво во една година, благодарение на дисциплината на ОПЕК...

Економија 02.02.21 | 10:20

Бислимоски: Нема да има промена на цената на струјата

И покрај зголемувањето кај соседите нема да има промени на цената на електричната енергија кај нас, бидејќи ниедна од енергетските компании нема доставено барање до...

Економија 02.02.21 | 10:20

Бислимоски: Нема да има промена на цената на електричната енергија

И покрај зголемувањето кај соседите нема да има промени на цената на електричната енергија кај нас, бидејќи ниедна од енергетските компании нема доставено барање до...