Ознака: цена
Свет 15.09.21 | 12:44

Цената на гасот во Европа надмина неверојатни 950 долари

Цената на природниот гас во Европа уште еднаш го урна рекордот, надминувајќи 950 долари за 1.000 кубни метри, првпат во историјата, според податоците за тргување на ICE Futures. Цената...

Економија 16.08.21 | 12:44

Бензините и дизелот поевтинуваат половина денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54 % во однос...

Економија 04.08.21 | 14:40

Арсовски: Власта тајно ја зголеми акцизата на дизелот за два денари по литар

Согласно последната одлука на Регулаторната комисија, акцизата за литар дизел е покачена од 15,50 денари по литар, на 17,50 денари по литар. Тоа значи дека дизелот поскапува...

Економија 03.08.21 | 12:37

Горивата поскапуваат во просек за 3.36%

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, повисоки цени на бензините и дизелот. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените,...

Економија 29.07.21 | 11:30

Од август цената на парното се намалува за 4 отсто

Регулаторната комисија за енергетика одлучи да ја намали цената на парното греење во Скопје за 4 отсто, а веќе августовската сметка, што ќе дојде за наплата во септември,...

Економија 26.07.21 | 13:36

Од утре поевтинуваат бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 отсто. Бензините ЕУРОСУПЕР...

Економија 26.07.21 | 09:11

Ова и од охриѓани е премногу: Почна да се наплаќа играње карти на плажа

Охрид често е критикуван поради високите цени, а особено фиктивните кои се измислуваат за странските туристи кои доаѓаат во посета на градот. Сепак од мало покачување...

Балкан 22.07.21 | 14:39

Црна Гора ќе ги ограничи цените на лебот и ќе дели социјални бонови и масло

Црногорската влада планира да ги ограничи цените на лебот, да расподели масло за околу 25.000 домаќинства, како и да обезбеди социјални бонови за помош на најсиромашните. По...

Економија 13.07.21 | 14:52

Се додека не се донесе законот за намалување на ДДВ, сметките за струја ќе се плаќаат со 18 отсто ДДВ

Се додека Собранието не ги донесе потребните законски измени за намалување на ДДВ-то за електричната енергија од 18 на 5 отсто, домаќинствата ќе ги плаќаат сметките со...

Патувања 13.07.21 | 10:36

Причината ќе налути многумина: Само на една плажа во Херцег Нови лежалките чинат 10, место 3 евра

Пред неколку дена на една од градските плажи во Херцег Нови репортерка на „Блиц“ била изненадена кога налетала на плажа на која лежалките чинат 10 евра. Сите плажи покрај...

Македонија 13.07.21 | 09:13

Заради Заев горивата од денес поскапи, а во Собрание турка уште едно поскапување од 4 денари

Заради Заев горивата од денес поскапи, а во собрание турка уште едно поскапување од 4 денари. Во последните 4 години цените на горивата само заради Заев, како зголемување...

Економија 05.07.21 | 17:57

ДДВ од 5 отсто за струјата во наредните 10 години бараат Алијанса и Алтернатива

Алијанса за Албанците и Алтернатива сметаат дека намалувањето на ДДВ за струјата претставува измама, бидејќи сметките нема да се намалат, а граѓаните од лани веќе плаќаат...

Економија 03.07.21 | 17:26

Антовски: Цената на електричната енергија за една година порасна за 20 отсто

Ја потсетуваме јавноста дека во овие 4 години СДСМ не изгради ниту еден државен производен капацитет, а за сметка на тоа се изнаслушавме само фалби и лаги, рече на прес-конференција...

Економија 30.06.21 | 13:08

РКЕ донесе одлука: Ваква ќе биде новата цена на струјата

На одржаната главна седница регулаторите одобрија регулиран максимален приход и цени на пресметковните елементи за вршење на енергетската дејност снабдување со електрична...

Економија 29.06.21 | 10:29

Еколошката такса да се воведува скалесто до јули 2022 година, порачуваат експертите

Воведувањето на еколошката такса врз цената на горивата ќе има еднократен краткорочен ефект врз општото ценовно ниво – инфлацијата, кој би се движел од 0,15 до 0,3 проценти....

Македонија 29.06.21 | 08:47

Заев го злоупотребува европско знаменце за да го краде народот преку зголемување на цената на бензините

Заев ја злоупотребува постапката со европско знаменце за да го краде народот преку зголемување на цената на бензините, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата обвинуваат...

Вести 28.06.21 | 10:12

Нафтата на светските берзи достигна највисока цена во последните 2,5 години

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела повторно се зголемија, петти пат по ред, достигнувајќи ги највисоките нивоа во повеќе од две и пол години. Ваквото...

Свет 28.06.21 | 10:09

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа во последните 2,5 години

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела повторно се зголемија, петти пат по ред, достигнувајќи ги највисоките нивоа во повеќе од две и пол години, бидејќи...

Економија 26.06.21 | 13:23

Арсовски: Заев брутално го ограби народот преку цените на горивата

Кризниот данок на Заев од 4.13 денари врз горивата трајно ќе ја зголеми цената на горивата и со тоа новите давачките кои ги наметна лично Зоран Заев и лично оваа расипничка...

Економија 23.06.21 | 18:24

Бектеши: Се надевам дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на струјата

Министерот за економија, Крешник Бектеши се надева дека Регулаторна комисија нема да ја зголеми цената на електричната енергија, иако ЕСМ и МЕПСО побараа покачување....