Долниот дом на чешкиот Парламент вчера го отфрли барањето за легализирање на истополовите бракови, јави ДПА.

Истополовите двојки во земјата со 10,5 милиони жители можеа да регистрираат граѓанско партнерство од 2006 година. Сепак, паровите не можат заеднички да посвојуваат деца, да поседуваат заеднички имот или да добиваат пензии за вдовци или вдовици.

Пратениците вчера се согласија да дозволат заедничко посвојување само доколку еден од партнерите е биолошки родител.

Групата „Ние сме фер“ („Jsme Fer“), која води кампања за истополови бракови, на „Х“ напиша дека тоа е „тажен ден за правдата и еднаквоста во земјата“.

Во истражувањето на 834 учесници, спроведено од Институтот за истражување ЦВВМ минатата година, 58 отсто од испитаниците биле за воведување брак за сите, 38 отсто биле против, а четири отсто биле неопределени.

Во Европската унија, многу земји-членки сега дозволуваат истополови бракови. Претходно во февруари, грчкиот Парламент со големо мнозинство го одобри граѓанскиот брак за истополовите парови, со што стана првата мнозинска христијанска православна земја што го направи тоа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.