Ознака: чешка
Свет 15.09.21 | 23:12

Двајца пожарникари загинаа во еклпозија на плин во семејна куќа во Чешка

Двајца пожарникари загинаа, а двајца се повредени во експлозија на гас во семејна куќа на југозападот од Чешка, соопштија официјалните лица. Регионалната спасувачка...

Македонија 14.09.21 | 14:03

Чешка донира 13 нови возила на МВР за Одделот за организиран и сериозен криминал

Одделот за организиран и сериозен криминал доби нови возила кои се донација од Република Чешка. Заменик министерот за внатрешни работи на Република Чешка Јиржи Новачек...

Култура 24.08.21 | 12:33

Почина академик Иван Доровски, неуморен промотор на македонската литература и култура во Република Чешка

Рано изутринава почина Иван Доровски, професор на Катедрата за балканистика на универзитетот во Брно и голем и неуморен промотор на македонската литература и култура...

Свет 30.07.21 | 10:48

Во Чешка дополнителни два дена годишен одмор за државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19

Чешката Влада денеска донесе одлука според која два дополнителни дена годишен одмор ќе им бидат понудени на државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19,...

Свет 26.07.21 | 22:40

Чешка ќе подари 2,39 милиони дози вакцини, дел од нив ќе добие и Македонија

Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како подарок 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Македонија, Босна и Херцеговина и некои земји...

Фудбал 03.07.21 | 20:46

Јовановски: Чешка ја победи Холандија, изгуби од Данска, а судеше Холанѓанец-тоа не е во ред

Зоран Јовановски на својот фејсбук профил искоментира за Европското првенство во фудбал. Чешка ја победи Холандија. Следната утакмица Чешка губи од Данска и испаѓа....

Свет 27.06.21 | 20:01

Двегодишно девојче е шестата жртва на торнадото во Чешка

Двегодишно девојче почина денеска во Универзитетската болница во Брно, објави Чешкото радио. Со тоа бројот на жртви од торнадото што ги уништи областите околу градовите...

Свет 26.06.21 | 17:37

Разорното торнадо во Чешка одзеде пет животи и уништи 2.000 куќи

Торнадото што синоќа силно погоди седум села на југот на Чешка и одзеде најмалку пет животи, според премиерот Андреј Бабиш, оштети или уништи околу 2.000 куќи. Министерот...

Свет 25.06.21 | 15:10

Најмалку петмина мртви и 200 повредени по торнадото во Чешка

Најмалку пет лица се загинати откако силното невреме предизвика ретка појава на торнадо во Чешка. Обилните дождови предизвикаа хаос на југоистокот на земјата. Чешката...

Свет 25.06.21 | 09:02

Југоисточна Чешка погодена од торнадо

Торнадо ја погоди југоисточна Чешка, при што има жртви и голема материјална штета. Според првичните податоци на противпожарната служба, повредени се речиси 150 луѓе. Можам...

Фудбал 18.06.21 | 21:52

Ловрен лут за спорниот момент од натпреварот со Чешка: Да скокам како свеќа?

Репрезентациите на Чешка и Хрватска ги поделија бодовите во меѓусебниот натпревар од второто коло од групата Д на Европското првенство играјќи натпревар без победник...

Фудбал 18.06.21 | 20:48

Хрватска со бод против Чешка остана во игра за осминафиналето

Во дуелот од второт коло во Групата Д на Европското фидбалско првенство, репрезентацијата на Хрватска во саботата на „Хампден Парк“ во Глазгов одигра без победник...

Свет 08.06.21 | 11:47

Чешка ги отвора границите за граѓаните на ЕУ, земјата се опорави од коронавирусот

Чешката влада објави дека ќе ги отвори своите граници за граѓаните на ЕУ на 21 јуни, бидејќи земјата полека се опоравува од пандемијата на коронавирусот. За да влезат...

Свет 31.05.21 | 19:34

Чешката полиција бара обвинение против премиерот Бабиш за злоупотреба на европски субвенции

Државното обвинителство на Чешка, откако го презеде досието поврзано со наводна злоупотреба на европски субвенции, соопшти дека добило предлог од полицијата за поднесување...

Балкан 31.05.21 | 14:15

Србија донираше 100.620 вакцини „Фајзер“ на Чешка

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на белградскиот аеродром испрати авион со 100.620 дози вакцини Фајзер како подарок за Чешка или помош во борбата против епидемијата...

Свет 28.05.21 | 12:00

Чешка ги отвори границите, но не и за Македонија

Чешките власти од денеска овозможија отворање на рестораните, како дел од ублажувачките мерки против Ковид-19. Тоа го најави министерот за здравство Адам Војтеч. Тој...

Свет 25.05.21 | 12:36

Четврта министерска жртва на пандемијата: Уште еден министер за здравство на Чешка поднесува оставка

Чешкиот министер за здравство, Петр Аренбергер, ќе поднесе оставка и ќе биде заменет со поранешниот министер, Адам Војтех, соопшти чешкиот премиер, Андреј Бабиш. Аренбергер...

Македонија 22.05.21 | 14:41

Кулханек: Се надеваме дека овој билатерален спор ќе се реши навремено преку билатерални преговори

Чешкиот министер за надворешни работи, Јакуб Кулханек, кој е во посета на земјава, во својство на еден од претставниците на неформалната групата земји членки на ЕУ „Ц5“,...

Македонија 11.05.21 | 12:56

Чешка не ја поддржува позицијата на Бугарија кон Македонија

Чешката Република ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија. Не ги споделувам идеите за историската позиција на Бугарија. Посакувам што е можно побрз влез на Северна...

Свет 03.05.21 | 09:23

Чешка ќе започне со вакцинирање на сите над 16-годишна возраст од 1 јуни

Премиерот на Чешка, Андреј Бабиш изјави дека Чешка сака да започне со регистрација на лица над 16 години за вакцинација против ковид-19, најдоцна до 1 јуни. Во моментов,...