Ознака: истополови бракови
Свет 29.02.24 | 08:48

Чешкa нe дозволи легализација на истополовите бракови

Долниот дом на чешкиот Парламент вчера го отфрли барањето за легализирање на истополовите бракови, јави ДПА. Истополовите двојки во земјата со 10,5 милиони жители можеа...

Балкан 16.02.24 | 11:02

Каселакис во ЛГБТ клуб прослави што Грција стана прва православна земја која ги легализираше истополовите бракови

Лидерот на СИРИЗА Стефанос Каселакис заедно со неговиот сопруг, доцна синоќа во ЛГБТ+ клуб во Атина го прослави изгласувањето на законот за истополовите бракови во...

Балкан 15.02.24 | 23:16

Грција ги легализираше истополовите бракови

Грција стана првата земја со мнозинство православни христијани што ги легализираше истополовите бракови, пишува Асошиејтед прес. Истополовите парови ќе можат да посвојуваат...

Балкан 19.01.24 | 17:39

Јеронимос предлага референдум за истополовите бракови во Грција, владата ја отфрла таквата можност

А зошто да не распишеме референдум за народот директно да каже?, се запраша поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос во однос на истополовите...

Балкан 09.01.24 | 11:03

Се чувствуваме како граѓани од втор ред: СИРИЗА достави предлог-закон за истополовите бракови

Предлог-закон со 16 посебни членови достави во грчкиот Парламент пратеничката група на СИРИЗА за „отстранување на половата дискриминација во семејното право, обезбедување...

Свет 09.01.24 | 10:56

СИРИЗА поднесе предлог-закон за легализација на истополовите бракови во Грција

Предлог-закон со 16 посебни членови достави во грчкиот Парламент пратеничката група на СИРИЗА за „отстранување на половата дискриминација во семејното право, обезбедување...

Балкан 05.01.24 | 11:24

СИРИЗА ќе достави предлог-закон за истополовите бракови

Лидерот на СИРИЗА Стефанос Каселакис побарал од претседателот на пратеничка група Сократис Фамелос, штом се отвори Парламентот, одново да биде доставен нивниот предлог-закон...

Македонија 28.08.23 | 18:19

Г.г Стефан: Вистинско време е самопрогласените борци за правата на жените да се запрашаат како ќе се раѓаат и воспитуваат идните поколенија

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан денеска во обраќањето по повод големиот христијански празник во манастирот „Успение...

Балкан 04.04.23 | 10:21

Ципрас им вети на Грците истополови бракови и посвојување деца

Официјализирање на бракот за сите парови, без разлика на полот и правото да имаат деца, доколку СИРИЗА дојде на власт, најави лидерот на партијата Алексис Ципрас во неговата...

Свет 14.12.22 | 13:11

Бајден го потпиша законот за заштита на истополовите бракови

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа во Белата куќа, пред голем број гости, го потпиша законот за заштита на истополовите бракови на целата територија на САД. Потпишувајќи...

Балкан 04.10.22 | 20:26

Словенечкиот парламент ги дозволи браковите на истополовите двојки и усвојувањето деца од нив

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои амандманот со кој се дозволуваат истополови бракови и усвојување деца во истите, по одлуката на Уставниот суд. Словенија...

Свет 25.09.22 | 10:15

Кубанците денеска одлучуваат дали се за истополови бракови

Кубанците денеска на референдум ќе одлучат дали сакаат истополови бракови и сурогат мајчинство. Повеќе од осум милини Кубанци, постари од 16 години, имаат право на глас....

Свет 03.08.22 | 08:41

Зеленски бара легализација на истополовите бракови

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа побара од Владата да го анализира прашањето за легализација на истополовите бракови, но нагласи дека таква одлука...

Балкан 09.07.22 | 09:17

Словенија дозволи истополовите партнери да посвојуваат деца

Уставниот суд на Словенија ги оцени за неуставни законските одредби според кои само лица од различен пол можат да имаат деца, што, како што велат, претставува дискриминација...

Свет 10.06.22 | 15:43

Претседателот на Чешка не дозволува да помине Законот за истополови бракови- стави вето

Чешкиот претседател Милош Земан денеска изјави дека е подготвен да стави вето на предложениот закон со кој на истополовите парови во државата ќе им се даде право за...