Ознака: истополови бракови
Свет 14.12.22 | 13:11

Бајден го потпиша законот за заштита на истополовите бракови

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа во Белата куќа, пред голем број гости, го потпиша законот за заштита на истополовите бракови на целата територија на САД. Потпишувајќи...

Балкан 04.10.22 | 20:26

Словенечкиот парламент ги дозволи браковите на истополовите двојки и усвојувањето деца од нив

Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои амандманот со кој се дозволуваат истополови бракови и усвојување деца во истите, по одлуката на Уставниот суд. Словенија...

Свет 25.09.22 | 10:15

Кубанците денеска одлучуваат дали се за истополови бракови

Кубанците денеска на референдум ќе одлучат дали сакаат истополови бракови и сурогат мајчинство. Повеќе од осум милини Кубанци, постари од 16 години, имаат право на глас....

Свет 03.08.22 | 08:41

Зеленски бара легализација на истополовите бракови

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа побара од Владата да го анализира прашањето за легализација на истополовите бракови, но нагласи дека таква одлука...

Балкан 09.07.22 | 09:17

Словенија дозволи истополовите партнери да посвојуваат деца

Уставниот суд на Словенија ги оцени за неуставни законските одредби според кои само лица од различен пол можат да имаат деца, што, како што велат, претставува дискриминација...

Свет 10.06.22 | 15:43

Претседателот на Чешка не дозволува да помине Законот за истополови бракови- стави вето

Чешкиот претседател Милош Земан денеска изјави дека е подготвен да стави вето на предложениот закон со кој на истополовите парови во државата ќе им се даде право за...

Свет 10.12.21 | 08:54

Чиле одобри Закон за легализација на истополовите бракови

Чилеанскиот претседател Себастијан Пинера го потпишал Законот за легализирање на истополовите бракови, откако документот претходно беше одобрен од Конгресот со историско...

Свет 25.09.21 | 20:15

Швајцарците на реферeндум ќе одлучат дали да се дозволат истополовите бракови

Швајцарците утре на референдум ќе одлучат дали да се дозволат истополови бракови во оваа алпска земја. Таа е едно од ретките држави во Западна Европа каде истополовите...

Свет 14.07.21 | 09:56

Европски суд за човекови права: Русија да ги признае истополовите бракови

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда со која се повикува Русија да ги признае истополовите заедници. Кремљ реагираше веднаш, наведувајќи дека истополовите...

Балкан 01.05.21 | 11:15

Вучиќ: Нема да потпишам закон за истополови заедници, морам да го штитам Уставот

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека како шеф на државата нема да потпише закон за истополови заедници, доколку Народното собрание го усвои, бидејќи е...

Свет 16.03.21 | 10:12

Ватикан нема да даде благослов за истополови заедници

Ватикан донесе декрет во кој се вели дека Католичката црква не може да даде благослов за истополови заедници зашто, како што соопштија, „Бог не може да благослови грев.“ Канцеларијата...

Балкан 01.07.20 | 21:50

Во Црна Гора ќе се дозволат истополови бракови

Црногорските пратеници денеска го изгласаа Законот за животно партнерство на лица од ист пол. За усвојување на Предлог-законот за истополово партнерство беа потребни...

Свет 12.06.20 | 09:20

Швајцарските пратеници гласаа за истополови бракови

Долниот дом на швајцарскиот парламент усвои предлог-закон со кој ќе се овозможат истополови бракови. И покрај спротивставувањето на конзервативците, повеќето пратеници...

Македонија 28.02.19 | 10:55

Владата инсистира на легализација на истополови бракови и предвремена смена на Комисијата за дискриминација

Владата спротивно на Венецијанската комисија инсистира на легализација на истополови бракови и предвреме смена на Комисијата за дискриминација. По тој повод преку...