Американскиот претседател Џо Бајден синоќа во Белата куќа, пред голем број гости, го потпиша законот за заштита на истополовите бракови на целата територија на САД.

Потпишувајќи го документот, американскиот претседател го изрази своето задоволство од „одлучниот напредок кон еднаквост, слобода и правда, не само за некои, туку и за сите“.

Ова е посебен момент за американскиот претседател, кој пред десет години, кога беше потпретседател на Барак Обама, јавно се залагаше за брак за сите.

Бајден покани во градината на Белата куќа „група парламентарни претставници“ од редовите на демократите и републиканците, како и „активистите и луѓе кои водеа правни постапки за правото на секој да се венча“. Меѓу гостите имаше музички и филмски ѕвезди.

Од 2015 година, истополовите заедници се заштитени од Врховниот суд на САД. Но, по историскиот пресврт на тој суд за абортусот во јуни, многу либерали стравуваат дека и ова право може да биде укинато.

Новиот закон ги укинува претходните закони кои го дефинираа бракот како заедница на маж и жена и им забранува на матичарите – без оглед на тоа во која сојузна држава работат – да ги дискриминираат двојките „врз основа на пол, раса, етничка припадност и потекло“.

Сите демократски претставници и 39 републикански претставници гласаа за новиот закон (Закон за почитување на бракот), а против беа 169 членови на конзервативната партија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.