Во Германија денеска почна дводневниот штрајк на вработените во јавниот превоз на повик од синдкатот Верди.

ДПА јави дека патниците може да очекуваат значителен прекини, бидејќи автобусите, трамваите и подземните возови престанаа да работат на многу места.

Градовите и државите кои се погодени ги вклучуваат Берлин, Хамбург, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Северна Рајна-Вестфалија и Рајнска област-Пфалц.

Повеќето приградски возови или регионални автобуси што не ги управуваат општинските работодавачи нема се засегнати со штрајкот.

Регионалните и меѓуградските железнички линии исто така не штрајкуваат и ќе сообраќаат според вообичаениот возен ред.

Вработените во јавниот транспорт одржаа неколку штрајкови во последниве недели во услови на тензични колективни преговори со речиси сите јавни транспортни агенции во земјата.

Вработените во Баварија исто така се дел од преговорите, но остануваат под договор и не можат да учествуваат во штрајковите.

Штрајкови се планирани за различни денови и следната недела на различни локации, иако Верди соопшти дека петок ќе биде главен ден за штрајк.

Групата на климатски активисти „Петок за иднината“ соопшти дека планира да организира демонстрации и утре, барајќи поагресивна акција за климатските промени и поголеми инвестиции во јавниот транспорт.

Германија неодамна беше погодена од повеќе штрајкови во транспортниот сектор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.