Цената на никелот на Лондонската берза за метали (LME) денеска надмина 100.000 долари за тон, достигнувајќи невидено ниво за прв пат досега.

Цената на овој метал скокна за неверојатни 110,8 отсто, на 101.350 долари за тон, пренесe ТАСС.

Никелот од почетокот на трговската недела бележи пораст на цената за речиси 3,5 пати, се додава во информацијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.