Велика Британија најави планови за намалување на бројот на легални имигранти во земјата со зголемување на минималната плата за една трита што мора да ја заработат за квалификувана работа, во услови на притисок врз премиерот Риши Сунак да се справи со рекордниот број нови имигранти.

Високите нивоа на легална миграција доминираат на политичката сцена во Велика Британија повеќе од една деценија и беа клучен фактор во гласањето за напуштање на Европската унија на референдумот во 2016 година.

Сунак вети дека ќе стекне поголема контрола врз миграцијата откако пратениците од неговата Конзервативна партија ги критикуваа неговите резултати по ова прашање пред изборите што се очекуваат следната година. Опозициската Лабуристичка партија во моментов има големо водство во анкетите.

Стопанствениците и синдикатите ги оценија мерките како контрапродуктивни за приватниот сектор и државната здравствена служба, која страда од недостиг на работна сила.

Минатата година во Велика Британија се доселиле 745.000 повеќе луѓе отколку што се иселиле. Нивото на имиграција остана еднакво високо од тогаш и мигрантите се главно од земји како Индија, Нигерија и Кина, наместо од ЕУ како што беше случајот претходно.

Министерот за внатрешни работи Џејмс Клеверли рече дека новите мерки би можеле да го намалат тој број за 300.000.

– Имиграцијата е превисока. Денес преземаме радикални мерки за да ја намалиме, рече Сунак, кој исто така се обидува да депортира илегални мигранти во Руанда, каде што ќе се обработуваат нивните барања за азил.

Клеверли рече дека владата ќе ја зголеми минималната плата што странските квалификувани работници мора да ја заработуваат на 38.700 фунти (околу 45.100 евра) годишно, што е значително зголемување од сегашните 26.200 фунти (30.536 евра). Од ова ќе бидат изземени здравствените и социјалните работници.

Другите мерки вклучуваат забрана за странски здравствени работници да носат членови на семејството во Велика Британија со својата виза, зголемување за 66 отсто на партиципацијата што мигрантите мора да ја платат за да користат здравствени услуги и зголемување на минималниот приход за семејните визи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.