Ознака: услови
Македонија 21.09.20 | 18:12

Задолжителото пензионирање на различна возраст за мажи и жени е дискриминација

И за жените и за мажите, и за работниците од приватниот и од јавниот сектор мора да важат исти правила и да има еднакви услови за одење во пензија. Намерата на Владата...

Свет 15.06.20 | 16:25

Пуштена во употреба Интернет страница за условите за патување во ЕУ

Европската комисија претстави Интернет страница на која луѓето што патуваат во ЕУ можат да проверат какви се условите во државата во која сакаат да отпатуваат. Адресата...

Македонија 15.06.20 | 12:28

Амбасадорите го притискаат Заев и СДСМ да ги прифатат условите на Мицкоски

Дипломатите интензивно работат на вразумување на власта во однос на одржувањето на парламентарните избори, дознава Лидер. Високо позиционирани извори од дипломатскиот...

Економија 26.03.20 | 11:14

Со промена на договорените услови за кредитите до побрза и поедноставна исплата

Донесена е уредбата со која се утврдува како банките и штедилниците можат во текот на вонредната состојба на граѓаните и фирмите да им понудат одложување на исплатата...

Свет 30.01.20 | 15:49

На 5 февруари ќе биде обелоденета новата методологија за проширување на ЕУ

Европската комисија својот предлог за нова методологија за процесот на пристапување во ЕУ ќе го претстави на 5 февруари во Брисел. Како што јави дописникот на МИА од...

Македонија 26.09.19 | 10:22

Бундестагот со услови за преговори со Македонија

Германскиот Бундестаг денес, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Македонија, ќе донесе и услов за германската влада,...

Македонија 21.09.19 | 17:22

Османи не е сигурен дека Македонија ќе добие датум за преговори во октомври

Ги исполнивме сите услови очекуваме датум за преговори со Унијата  затоа во октомври Европската Унија ќе го исполни својот дел обврската и ќе ги почне преговорите со...