Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел денеска изјави дека меѓународната заедница мора цврсто да се обедини против тероризмот, по нападот во Москва во кој, според последните информации, загинаа повеќе од сто луѓе.

„Најостро го осудувам грозоморниот напад што се случи синоќа во Москва. Тероризмот повторно целеше невини луѓе. Меѓународната заедница мора да остане цврсто обединета во борбата против тероризмот“, наведе Борел на платформата „Икс“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.