Ознака: Борел
Свет 17.11.22 | 20:38

Борел: Москва не е подготвена за мир во Украина

Мирот во Украина нема да биде возможен додека Русија не ги повлече своите трупи, но Москва не покажува знаци на подготвеност за тоа, рече на 17 ноември високиот претставник...

Свет 11.11.22 | 15:06

Борел: Москва ја користи храната како оружје за војна

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел, денеска во Париз изјави дека руската агресија врз Украина е главната причина за глобалната криза и дека Москва...

Балкан 10.11.22 | 14:19

Борел на итна средба со Вучиќ и Курти во Париз

Високиот претставник за надворешна политика ќе се сретне со српскиот претседател и косовскиот премиер во Париз каде ќе разговара за намалување на тензиите меѓу двете...

Балкан 07.11.22 | 11:15

Борел: Србите да се вратат во институциите, Приштина да ги прекине акциите

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, ги повика Србија и претставниците на Србите во Косово да ги почитуваат своите обврски од дијалогот и да се вратат во институциите...

Балкан 06.11.22 | 13:22

Борел: Настаните во Косово ги доведуваат во опасност годините напорна работа во дијалогот

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел оцени дека настаните во односите меѓу Косово и Србија ја загрозуваат долгогодишната напорна работа и постигнатото во рамки...

Македонија 16.07.22 | 18:12

И Борел твитна на македонски јазик: Суштински чекор за Албанија и Македонија на патот кон ЕУ, во време кога треба да стоиме рамо до рамо во справувањето со заедничките предизвици

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, на Твитер се обрати на македонски јазик, осврнувајќи се на гласањето во македонскиот парламент...

Балкан 14.07.22 | 17:22

Борел: Не треба да има ништо поважно за Црна Гора од европскиот пат

Сите политички актери и институции во Црна Гора треба да продолжат заедно да работат на реформите, во конструктивен дух, а други тековни политички прашања не треба да...

Свет 13.06.22 | 11:11

Борел: Мораме да продолжиме да разговараме со Русија

Европа ќе мора да коегзистира со Русија по завршувањето на конфликтот во Украина, затоа мора да се вложат сите напори за одржување на дијалогот со Москва, изјави шефот...

Свет 30.05.22 | 19:39

Борел: Убеден сум дека ќе имаме договор за санкции против Русија

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жосеп Борел денеска изјави дека е целосно убеден оти ЕУ ќе постигне договор за шестиот пакет санкции против Русија. „Амбасадорите...

Свет 22.04.22 | 11:05

Борел: ЕУ не е подготвена за колективна забрана за увоз на нафта од Русија

Европската унија сè уште не планира да воведе централизирани ограничувања за испораките на руска нафта, бидејќи неколку земји-членки на ЕУ се заканија дека ќе ја блокираат...

Свет 07.04.22 | 12:10

Фон дер Лајен и Жозеф Борел патуваат во Киев за да разговараат со Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утре во Киев ќе разговара со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, соопшти портпаролот на украинскиот...

Свет 26.03.22 | 22:21

Борел: Верувам дека наскоро ќе биде постигнат нуклеарен договор со Иран

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека Иран и светските сили се „многу блиску“ до договор за заживување на...

Свет 21.03.22 | 20:27

Борел: Не очекувам нови санкции против Русија оваа недела

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека министрите за надворешни разговарале за можни нови санкции во енергетскиот сектор, но не очекува...

Македонија 14.03.22 | 11:08

Средба Пендаровски – Борел: Македонија е докажан партнер, а новата геополитичка реалност укажува на потребата од интегрирање на регионот во ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија и потпретседател на Европската комисија,...

Македонија 13.03.22 | 15:13

Вицепремиерот Маричиќ го пречека високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска на Меѓународниот аеродром Скопје, го пречека потпретседателот на Европската...

Македонија 12.03.22 | 17:34

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел в понеделник во Скопје

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, в понеделник ќе допатува во Скопје, во рамки на...

Свет 11.03.22 | 11:05

Борел: Згрешивме – не требаше да и ветуваме на Украина дека ќе влезе во НАТО

Високиот претставник на Европската унија, Жозеп Борел, смета дека Западот направил грешки во односите со Русија, пишува Б92. Едно од нив е ветувањето за членство во НАТО...

Свет 10.03.22 | 10:54

Треба да спречиме војната да се прошири во други земји и да војуваме со Русија, тоа би била трета светска војна, истакна Борел

Неопходно е да и се помогне на Украина, но и да се избегне ескалација и влегување во војна со Русија, бидејќи во тој случај би започнала трета светска војна, изјави денеска...

Свет 10.03.22 | 10:08

Борел ги повика граѓаните да го намалат греењето во нивните домови

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика Жозеп Борел ги повика граѓаните да го намалат греењето во нивните домови како еден од начините за намалување...

Свет 28.02.22 | 13:53

Борел: ЕУ нема да дозволи формирање марионетска Влада во Украина

Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел во интервју за шпанската јавна телевизија ТВЕ денеска изјави дека Европската унија нема да дозволи...