Поранешниот бразилски претседател, Жаир Болсонаро, е пуштен од болница откако претходно бe[e примен на лекување поради бактериска инфекција на кожата во северниот град Манаус.

Неговиот портпарол, Фабио Вајнгартен, соопшти дека Болсонаро од ноември 2022 година има кожна болест – еризипел, еден месец откако ги загуби претседателските избори од левичарот Луис Игнасио Лула да Силва.

Болсонаро зачера присуствуваше на настан во Манаус заедно со неговите поддржувачи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.