Една ег најпознатите јасновитка во историјата, Баба Ванѓа, која ја предвиде руската инвазија на Украина, како и нападите во САД на 11 септември, во една прилика наводно тврдела дека претседателот Владимир Путин ќе стане „Господар на светот“.

Позната како Нострадамус на Балканот, Баба Ванѓа, која почина во 1996 година на 84-годишна возраст, во интервју дадено во 1979 година предвиде дека Русија ќе доминира со светот.

Таа, исто така, даде застрашувачко предвидување за Третата светска војна и потенцијалната употреба на нуклеарно оружје.

За време на интервјуто со писателот Валентин Сидоров, Баба Ванѓа изјави дека „славата“ на Владимир ќе остане „непроменета“.

Никој не може да ја запре Русија. Сè ќе се стопи, како мраз, само едно нешто ќе остане недопрено – славата на Владимир, славата на Русија. Таа ќе тргне се од својата патека и не само што ќе преживее, туку и ќе стане господар на светот – ја цитира изјавата на Баба Ванга британскиот таблоид „Бирмингем Лајв“.

Како што наведува таблоидот, Баба Ванѓа, за време на нејзината 50-годишна кариера предвидела некои големи настани низ светот, меѓу кои и терористичките напади на 11 септември во Њујорк, катастрофата во Чернобил во 1986 година и смртта на принцезата Дијана во 1997 година.

За напад на Светскиот трговски центар во Њујорк во 1989 година, Баба Ванѓа го даде следното пророштво: „Ужас, ужас! Американските браќа ќе паднат откако ќе бидат нападнати од челични птици. Волците ќе завиваат во грмушките и ќе блика невина крв“.

Јасновидката го предвидела и избувнувањето на пандемијата на корона вирусот, кога го предупредила светот со зборовите: „Круната ќе биде насекаде над нас“.

Следбениците на Ванѓа тврдат дека 85 отсто од нејзините предвидувања се вистинити, но експертите кои ги истражувале нејзините пророштва велат дека вистинити се само 68 отсто од предвидувањата.

Едно од пророштвата за коешто се смета дека не се оствари беше дека 45-от претседател на САД „ќе се соочи со криза“ што ќе ја „урне земјата“. Таблоидот наведува дека Америка сè уште стои иако постоеја голем број предизвици со кои се соочи за време на мандатот на Доналд Трамп.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.