Аргентина се соочува со недостиг од лекови против убоди од инсекти, додека земјата се подготвува за најлошата сезона на денга досега. Денгата е вирус што го пренесуваат комарците, а во некои случаи може да биде смртоносна или да предизвика сериозни болести.

Иако е развиена вакцина за денга, но нејзиното појавување е сè уште во рана фаза и повеќето луѓе сè уште се потпираат на превентивни мерки за да го избегнат вирусот. Жителите известуваат дека е речиси невозможно да се купи репелент, пренесува Би-Би-Си.

Многу супермаркети и аптеки имаат истакнато знаци „без репелент“, а на неколкуте места каде што сè уште е достапен, особено онлајн, цените за препродажба се астрономски.

Но, многу граѓани, особено во главниот град Буенос Аирес, се плашат во време кога стотици илјади Аргентинци веќе се заразени. Во март почна да се забележува недостиг на репеленти.

Извори од една од компаниите кои произведуваат репеленти во земјата изјавија за Би-Би-Си Мундо дека недостигот се должи на грешка во прогнозата и дека производството на производот траело со месеци. Министерот за здравство Марио Русо изјави за Радио Континентал дека тоа е „проблем помеѓу понудата и побарувачката“.

Денгата е најчеста во тропските и суптропските клими и нејзините симптоми вклучуваат висока температура, силни главоболки, отечени жлезди и осип.

Министерството за здравство на земјата во саботата соопшти дека Аргентина пријавила 163.419 случаи на денга треска досега во 2024 година и дека смртните случаи биле регистрирани во сите возрасни групи – со највисока стапка на смртност кај оние над 80 години.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.