Ознака: Аргентина
Свет 09.05.24 | 11:32

Инфлација во Аргентина достигна околу 290 отсто

Цените во Аргентина пораснаа толку драматично во последните месеци што владата на претседателот Хавиер Милеи беше принудена петкратно да го зголеми износот на најголемата...

Свет 02.05.24 | 08:17

Топ сикрет: Хитлер живеел во Аргентина до 1984 година!?

Аргентинските археолози наводно го пронаше гробот на еден од најголемите негативци во историјата, Адолф Хитлер, на приватен имот во средината на шумата, на 60 километри...

Свет 05.04.24 | 12:52

Аргентина се соочува со недостиг од лекови против убоди од инсекти додека подготвува за најлошата сезона на денга

Аргентина се соочува со недостиг од лекови против убоди од инсекти, додека земјата се подготвува за најлошата сезона на денга досега. Денгата е вирус што го пренесуваат...

Свет 20.03.24 | 21:42

Бројот на болни од денга во Аргентина е на пат да собори рекорди

Големата епидемија на денга во Аргентина, болест што ја пренесуваат комарците и потенцијално фатална, е на пат да ги собори претходните рекорди, одразувајќи ја загриженоста...

Свет 20.02.24 | 12:02

Блинкен на средби со претседателите на Аргентина и Бразил

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска патува за Аргентина и Бразил на средби за зацврстување на односите со лидерите на тие две земји. Тој исто така...

Свет 18.02.24 | 19:45

Сиромаштијата во Аргентина достигна највисоко ниво во последните 20 години

Нивото на сиромаштија во Аргентина достигна 57,4 отсто во јануари, што е највисоко во последните 20 години, според извештајот на Католичкиот универзитет во Аргентина (УКА),...

Свет 14.01.24 | 12:36

Инфлацијата во Аргентина стигна до 211,4%, максимум во последните три децении

Аргентина се соочува со екстремно висока инфлација. Годишната инфлација во државата изнесува 211,4 отсто, што е максимум во последните 32 години. Податоците го одразуваат...

Свет 04.01.24 | 23:03

Венецуела ја поддржува Аргентина во барањето Британија да и ги врати Фолкландските Острови

Министерот за надворешни работи на Венецуела, Иван Гил, изјави дека неговата држава го поддржува ставот на аргентинскиот претседател Хавиер Милеи дека Велика Британија...

Свет 15.12.23 | 19:40

Веднаш по доаѓањето на власт: Аргентинскиот претседател ја девалвира националната валута за 54%

Новоименуваниот претседател на Аргентина, Хавиер Милеи, како дел од првиот пакет шок-мерки по неговот доаѓање навласт, ја девалвира националната валута – пезосот,...

Фудбал 25.11.23 | 13:45

ФИФА поведе дисциплински постапки против Бразил и Аргентина

Светската фудбалска федерација (ФИФА) отвори дисциплински постапки против Аргентина и Бразил по навивачките инциденти што се случија пред почетокот на дуелот меѓу...

Фудбал 22.11.23 | 16:24

Вака изгледаше тепачката на мечот Аргентина-Бразил

– Двајца навивачи се повредени при судир со полицијата за време на натпреварот Бразил – Аргентина, пренесува „Infobae“. Нередите се случија на стадионот „Маракана“...

Фудбал 22.11.23 | 12:28

Двајца навивачи се повредени при нередите на натпреварот Бразил – Аргентина

Двајца навивачи се повредени при судир со полицијата за време на натпреварот Бразил – Аргентина, пренесува „Infobae“. Нередите се случија на стадионот „Маракана“ за...

Свет 20.11.23 | 10:22

Десничарот Хавиер Милеј е нов претседател на Аргентина, Трамп меѓу првите му ја честиташе победата

Економистот и политичар на крајната десница, Хавиер Милеј ќе биде нов претседател на Аргентина по победата во вториот круг на изборите во јужноамериканската земја. Милеј...

Свет 19.11.23 | 12:15

Во игра се членството во БРИКС, доларизација на земјата, приватизација или социјална поддршка и бесплатно здравство и образование

Гласачите во Аргентина денеска ќе излезат на втор круг од претседателските избори, каде ќе одлучуваат меѓу екстремниот десничар Хавиер Милеј и левичарот Серхио Маса. Што...

Фудбал 21.09.23 | 20:39

Меси резервиран за настапот на Светското првенство во 2026 година

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, 36-годишниот Лионел Меси сè уште не ја исклучува можноста да ја брани титулата светски првак со Аргентина на Мундијалот...

Свет 22.04.23 | 12:51

Комарци шират денга треска, 40 починати, 60.000 заразени во Аргентина

Аргентина се соочува со епидемија на денга треска, од која починаа 40 луѓе, а повеќе од 60.000 се заразени, главно во северозападниот дел на земјата. Инфекцијата ја шират...

Фудбал 17.03.23 | 09:37

1,5 милион Аргентинци се пријавиле за билети за репрезентацијата

Над 1.5 милиони луѓе се обидоа да купат влезници за првиот натпревар на фудбалската репрезентација на Аргентина откако ја освои титулата на неодамнешното Светското...

Свет 09.03.23 | 17:50

САД со закана до Аргентина: Градењето фабрика за кинески борбени авиони е „договор со ѓаволот“ и ќе предизвика американски одговор

Официјален Вашингтон испрати закана и предупредување до Буенос Аирес, поради аргентинските планови за изградба на фабрички погон за производство кинески борбени авиони. Кинеската...

Семејство 11.02.23 | 19:13

Бараат аргентински пасоши: За една година во Аргентина влегле 10.500 руски трудници

Аргентинските власти се загрижени поради големиот број бремени Русинки кои влегуваат во земјата за да се породат како начин да добијат аргентински пасош, објави Асошиејтед...

Ракомет 16.01.23 | 13:51

РФМ: Поразите болат, сите заедно да одиме на трета среќа и победа над Аргентина!

Машката ракометна селекција на Македонија беше вторпат поразена, овој пат од Холандија, во натпреварите по групи на Светското првенство кое е во тек во Полска и Шведска....