Ознака: лекови
Здравје 12.09.21 | 18:57

Зошто не се пијат лекови со кафе

Едно ново истражување може да ги загрижи љубителите кафе кои земаат какви било лекови. Имено, новата студија спроведена од меѓународна група истражувачи предводена...

Балкан 02.07.21 | 18:04

12-годишно дете со хеликоптер префрлено во болница во Саранда, мајката му давала погрешен лек

Дете на возраст од 12 години се отруло во албанското летувалиште Саранда од прекумерна количина на Ибупрофен и било префрлено со хеликоптер во болница. Како што се наведува,...

Калеидоскоп 18.05.21 | 15:45

Србија набави два најнови лекови против коронавирус

Србија набави два најнови лекови за третман на коронавирус, кои ги има во сите клинички, клинички-болнички центри и општите болници, објави Републичкиот фонд за здравствено...

Свет 21.04.21 | 13:21

Џонсон: На есен ќе имаме таблети против Kовид-19 со кои се лекуваме дома

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека до есен, Британците можеби ќе имаат нов начин на лекување на Ковид-19 со земање антивирусни апчиња. Во таа насока, Џонсон...

Македонија 07.04.21 | 15:33

Филипче: Нема механизам да се контролираат цените на лековите што се купуваат приватно

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека не постои механизам со кој би се контролирале цените на лековите што се купуваат приватно, во одговор на новинарско...

Свет 11.03.21 | 13:15

Чешка наскоро ќе пушти во употреба сопствен лек против Ковид-19

Чешка наскоро ќе пушти во употреба сопствен лек против Ковид-19, изјави денеска пред новинарите премиерот Андреј Бабиш. Лекот се наоѓа во последната фаза од постапката...

Здравје 08.03.21 | 13:46

Лек за намалување на холестеролот ја намалува смртноста од ковид-19

Стотици милиони луѓе ширум светот користат статини, лекови кои го намалуваат нивото на холестерол во крвта и го спречуваат ризикот од развој на срцеви заболувања. Една...

Здравје 01.02.21 | 18:21

ФЗОМ ќе обезбеди условен буџет за Детската клиника за набавка на лекот Kalydeco/Ivacaftor

Фондот за здравствено осигурување ќе обезбеди условен буџет од вкупниот договорен буџет за 2021 година за ЈЗУ Клиника за детски болести за набавка на лекот Kalydeco/Ivacaftor...

Здравје 19.01.21 | 21:56

Еве кои лекови и средства помагаат против Ковид-19, а кои не се ефикасни

Пандемијата на корона вирусот влезе во втората година од своето појавување, а во светски рамки, се уште нема универзално прифатена терапија. Има неколку лекови лекови...

Здравје 11.01.21 | 19:19

„Ивермектин“ од утре достапен во аптеките

Лекот Ивермектин кој се користи за лекување на заболени од Ковид-19 веќе е стигнат во земјава и од утре ќе се продава во аптеките ширум земјава, изјави за МИА директорот...

Македонија 09.12.20 | 12:15

Тројно зголемена побарувачката за некои лекови кои се корисат во болниците во однос на лани

За некои лекови кои се користат во болниците, потрошувачката е тројно зголемена во однос на истиот период лани, но потребните колични се испорачуваат и нема недостиг...

Македонија 25.11.20 | 12:32

Д-р Пановски: Итно преведете протоколи за ковид-19, ова лудило мора да престане, олку лекови ни здрав човек не може да издржи

Професорот на Медицинскиот факултет, д-р Никола Пановски преку својот Фејсбук профил пренесува случај на пациент, кому му препишале толку многу лекови, како што тој...

Македонија 25.11.20 | 09:57

Мицкоски: За кревети, кислород и вакцини за грип нема, ама за провизии од тендери има!

За кревети, кислород и вакцини за грип нема, ама за провизии од тендери има!, коментира на фејсбук Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ, револтиран од одност на власта...

Македонија 13.11.20 | 11:57

Отворена истрага за паралелен увоз на лекови, утрово полиција во веледрогерија „Пановски“

Полициски инспектори од одделот за борба против организиран криминал и корупција на МВР претпладнево вршат претреси во веледрогеријата „Пановски“, дознава „Телма“. Истрагата...

Балкан 20.10.20 | 11:20

Хаос во Хрватска: Веледрогериите прекинуваат испорака на лекови за 75 отсто од болниците

Претседателот на здружението на веледрогерии при Трговската комора на Хрватска, Томислав Кулич најави дека веледрогериите денеска ја прекинуваат испораката на лекови...

Здравје 16.10.20 | 18:56

СЗО: Лековите употребени за ковид-19 не успеаја да спречат смрт

Најновото проучување за терапијата со ковид-19 покажа дека лековите што се користат за тоа, не успеаја да спречат смртни случаи. Серијата лекови, барем оние кои се користат...

Свет 10.10.20 | 11:01

Трамп: Престанав да пијам лекови за Ковид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека престанал да пие лекови против корона вирусот. Се очекува Трамп денеска да им се обрати на своите приврзаници од...

Здравје 09.07.20 | 10:29

Јанушев: Проширување на позитивната листа на лекови и здравство без рецепти

Носителот на листата од ВМРО-ДПМНЕ во Изборна единица 3 Игор Јанушев најавува проширување на позитивната листа на лекови и здравство без рецепти. Квалитетот на здравството...

Здравје 05.06.20 | 22:09

„Ибупрофен“ помага во лечењето на корона вирусот

Научниците направија испитување за да утврдат дали може лекот ибупрофен да помогне кај болните од корона вирус кои се во болница. За разлика од поранешните верувања,...

Свет 07.05.20 | 09:18

Борел: Не е нормално Европа да не произведува ниту еден грам парацетамол

Европа мора да извлече поука од корона-кризата и да ја гарантира својата стратешка независност во клучните области како што се производство на лекови, залихи, па дури...