Ознака: лекови
Македонија 22.05.24 | 10:27

Наместо нови лекови на позитивна листа, Владата во заминување, на големо краде преку јавните набавки за лекови!

Наместо нова позитивна листа, на големо се спроведуваат јавни набавки со вртоглаво високи износи за помалку лекови. Или власта во заминување и во овој меѓупериод до...

Македонија 09.05.24 | 08:33

Реков дека сум доктор и дека на крај ги давам лековите: Таравари и препиша терапија на ДУИ

Откако на првичните изборни резултати освоија 13 мандати, коалицијата „Вреди“ славеше а Арбен Таравари на Фејсбук испрати порака до ДУИ. Реков дека сум доктор и дека...

Здравје 17.04.24 | 18:20

Недостасуваат се повеќе лекови за болните со мултипла склероза

Неизвесноста додека ги чекаме лековите е ужас без крај – пациентите со мултипла склероза во постојана битка за лекови. Ако до пред еден месец, дефицитирен беше само...

Здравје 08.04.24 | 13:02

Болните од мултипла склероза два месеци без терапијата која им го продолжува животот

Тешко им е на лекарите и сестрите, но најтешко им е на пацинетите. На крајот тие страдаат поради нефункционалноста на системот. Болните од мултипла склероза два месеци...

Свет 05.04.24 | 12:52

Аргентина се соочува со недостиг од лекови против убоди од инсекти додека подготвува за најлошата сезона на денга

Аргентина се соочува со недостиг од лекови против убоди од инсекти, додека земјата се подготвува за најлошата сезона на денга досега. Денгата е вирус што го пренесуваат...

Македонија 29.03.24 | 09:52

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе ограничување на маржите на лековите и проширување на позитивната листа

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе ограничување на маржите на лековите и проширување на позитивната листа за бесплатни лекови. Идната влада ќе имплементира модел за...

Свет 13.02.24 | 12:55

Во болница во Мариупол на пациенти неовластени се тестирале ревматолошки лекови за западни фармацевтски компании?

Тестирањето на ревматолошките лекови за големите западни фармацевтски компании во соработка со украинските власти се вршело неколку години на пациенти од психијатрискиот...

Македонија 09.02.24 | 08:42

Хирурзи од Клинички: Што се случува на хируршките клиники со основните лекови, антибиотиците и опојните дроги?

Група хирурзи од хируршките клиники во комлексот „Мајка Тереза“ се обратија со допис до нашата редакција со кој алармираат дека на хируршките клиники недостасуваат...

Македонија 05.02.24 | 09:00

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прошири позитивната листа на бесплатни лекови, и ќе ја подобри достапноста на здравствените услуги за сите

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прошири позитивната листа на бесплатни лекови, и ќе ја подобри достапноста на здравствените услуги за сите, се вели во партиското соопштение...

Македонија 26.12.23 | 09:09

Власта си прави својата листа на лекови од блиски фирми

Министерот за здравство Фатмир Меџити минатата недела медиумски повторно, по кој знае кој пат најави дека наскоро ќе се проширува Позитивната листа на лекови што финансиски...

Македонија 06.12.23 | 11:33

Се затвораат оддели по болниците и нема лекови, а Меџити унапредува партиски кадри во Министерството за здравство

Министерот Фатмир Меџити веројатно го погрешил ресорот па наместо да се занимава со основната дејност на ресорот – здравството, очигледно се однесува како министер...

Црна хроника 06.12.23 | 11:03

Маж со полно возило нелегални лекови фатен во Сарај

Во близина на езерото Треска вчера во 16.25 часот од страна на полициски службеници од СВР Скопје – Полициско одделение Сарај, бил приведен Л.В.П.(59), полски државјанин,...

Здравје 08.11.23 | 12:17

Лекови за канцер, МС, кардиоваскуларни болести и хемофилија се меѓу 25-те апликации за ставање на позитивна листа

Апликациите за ставање на лек на позитивна листа што се пристигнати во Министерството за здравство, 21 за лекови и четири за нутриенси, веќе се евалуираат од страна на...

Свет 07.11.23 | 10:07

ЕК бара информации од „АлиЕкспрес“ за интернет продажбите на лажни лекови

Европската комисија достави официјално барање до „АлиЕкспрес“ за дополнителни информации за мерките што ги презела компанијата за усогласување со обврските од Законот...

Здравје 05.11.23 | 13:42

Се воведува европски СОС за лекови, земјите ќе разменуваат залихи во случај на недостиг

Се воведува европски СОС за лекови, што значи дека доколку на една земја од ЕУ ѝ недостасува лек, а го има во друга, залихите ќе бидат веднаш испратени, пишува Јутарњи...

Здравје 03.11.23 | 16:08

Во државава регистрирани само 27 отсто од лековите во Европската агенција за лекови, покажа истражувањето на АмЧам

Од вкупно 1028 регистрирани со централна постапка во Европска агенција за лекови (ЕМА), во нашата држава се регистрирани само 278 или 27 проценти од лековите, нагласи претседателката...

Македонија 30.10.23 | 17:15

Почнува бесплатна достава на лекови за старите и изнемоштени лица од Малешевијата

Со цел да се надмине проблемот со достава на лекови за старите и изнемоштени лица од Малешевијата, на иницијатива на Здружението „Малешевци за Малешевијата“, а во соработка...

Црна хроника 29.09.23 | 14:23

Фатен Турчин кој сакал да шверцува лекови, цигари, казино картички и брендирана спортска облека

На автопатот Куманово – Скопје, во близина на селото Романовце утринава во 04:30 часот полициски службеници од Мобилната единица за компензаторни мерки во Одделот за...

Македонија 07.08.23 | 10:18

Владата седум години не може да ја ревидира позитивната листа на лекови, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Поради неспособноста и негрижата на владата на СДС и министерот Фатмир Меџити, седум години граѓаните чекаат да добијат ревидирана позитивна листа на лекови, реагираат...

Македонија 07.08.23 | 09:20

Болните граѓани молат за лекови, позитивната листа не е ревидирана 7 години

Поради неспособноста и негрижата на владата на СДС и министерот Фатмир Меџити, седум години граѓаните чекаат да добијат ревидирана позитивна листа на лекови, ова денеска...