Ознака: лекови
Здравје 10.04.20 | 22:08

Руски епидемиолог го растури митот кој го шират лажните експерти за Ковид-19

Руските лекари повикуваат да не се претерува во набавката на антивирусни лекови и тврдат дека е подобро граѓаните воошто да не ги купуваат без препорака на стручен...

Свет 06.04.20 | 16:58

Белгиски научници истражуваат дали лековите за реума се ефикасни против Ковид-19

Девет научни центри во Белгија од денеска започнуваат со студија на лекови за реума во борбата против новиот коронавирус, Ковид-19. Целта на истражувањето е да се утврди...

Здравје 31.03.20 | 08:36

Можни се тешки нуспојави на лековите за Ковид-19

Француската Агенција за лекови (АНСМ) предупреди дека е можно несакано дејство на лековите за Ковид-19, што се испитуваат и апелираше во ниту еден случај да не се земаат...

Здравје 30.03.20 | 10:06

САД го одобри хлоракинот за лечење од коронавирус во болнички услови

Американската сојузна агенција за лекови ФДА ја одобри примената на хлоракин и хидроксихлоракин за лечење на заболените од коронавирусот во болнички услови. ФДА вчера...

Здравје 26.03.20 | 12:27

Лекови има доволно, не правете залихи, апелира министерот Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи упати апел до граѓаните да не прават залихи на лекови и да ги почитуваат стручните препораки од матичните...

Здравје 24.03.20 | 17:53

ФЗОМ апелира: Не купувајте лекови без потреба

Да не се купуваат лекови без потреба и да се применува телефонска и електронска комуникација помеѓу осигурениците и здравствените установи. На ова апелира Фондот за...

Здравје 23.03.20 | 22:36

Почитувани Димитров и Филипче дали знаете колку лица зависат од лекарства од странство, а листата на лекови во ФЗОМ не е прегледана повеќе од 10 години

Граѓаните кои не можат да дојдат до лекови кои досега ги набавувале од странство гневни на Филипче и на Димитров. За жал како и за се останато во државава, НЕМА КАДЕ...

Здравје 22.03.20 | 14:26

Оптимистички вести: Најбрзиот суперкомпјутер идентификувал хемикалии кои го запираат коронавирусот

Summit е суперкомпјутер опремен со „мозок“ на вештачка интелигенција и спровел илјада симулации за да ги анализира состојките од лековите кои што можат ефикасно да ја...

Македонија 16.03.20 | 20:36

Пендаровски: Дури и за време на грчкото ембарго границата не беше затворена за лекови

Границите наши не се затворени. И да бидат тотално херметички затворени нема да бидат никогаш затворени ниту во време на војна за лекови, за енергенси и за продукти,...

Свет 14.03.20 | 13:03

Да не се земаат антиифламаторни лекови, ако постојат симптоми на Ковид-19

Францускиот министер за здравство Оливие Веран напиша на Твитер дека земањето антиинфламаторни лекови (ибупрофен, кортизон, …) може да биде фактор за влошување на инфекцијата...

Свет 01.02.20 | 15:03

Кина бара лекови од ЕУ поради коронавирусот

Кинескиот премиер Ли Кечијанг денеска разговараше со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и побара помош во лекови поради коронавирусот. Тој...

Македонија 08.12.19 | 18:31

Сојузот на дијабетичари смета дека сомнителните лекови треба да се уништуваат

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија (СЗДМ) ја поздравува одлуката на Владата на Република Македонија и на Министерството за здравство, за уништување...

Македонија 27.11.19 | 15:26

„Алфа“: Мито-вирус ги демне дозволите за интервентен увоз на лекови!?

Кумановската фирма за увоз на лекови „Гео фФарм“ не работи скоро две години, пропаднатиот обид за поткуп од 10 отсто од приходот, што го барале од Агенцијата за увоз...

Здравје 25.11.19 | 20:29

Кампања за употреба на безбедни лекови

 Oд 25 до 29 ноември годинава по четврти пат се одбележува Неделата на безбедна употреба на лекови #MedSafetyWeek, во чии рамки регулаторните тела ширум светот преку социјалните...

Здравје 13.10.19 | 13:27

Филипче: Ги укинавме квотите за лекови, го унапредуваме здравствениот систем

Грижата за пациентите е нашиот врвен приоритет, водејќи вистински политики во интерес на сите граѓани. Од 1 октомври граѓаните на  имаат достапни лекови во кој било...

Македонија 01.10.19 | 23:34

Дончев: Буџетот на Фондот наредната година ќе биде 100 милиони евра поголем од оној во 2018

Има пари за последната мерка со која се укинуваат квотите за лековите, рече директорот на Фондот за здравство Ден Дончев во вечерашната „Топ тема“. Како што истакна...

Здравје 30.09.19 | 13:07

Од утре лек само со лична карта

Од утре стартува новата мерка на Фондот за здравствено осигурување со која се укинуваат квотите на лекови, со што граѓаните ќе можат да го подигнат потребниот лек од...

Здравје 30.09.19 | 11:56

Од утре нема квоти за лекови во сите аптеки

Од утре се укинуваат квотите за земање лекови од аптека. Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев вели дека од оваа мерка бенефит ќе имаат сите граѓани,...

Здравје 25.09.19 | 16:13

Безбедни се лековите кои се продаваат во аптеките во земјава

Под мотото „Безбедни и ефективни лекови за сите“, денес се одбележува 25 септември, Светскиот ден на фармацевтите. Изборот на годинашното мото е со цел да се промовира...

Економија 14.09.19 | 20:57

Советникот на Заев Забрчанец: Парите се кај граѓаните!

Парите кај граѓаните – исполнето!, вели советникот на Зоран Заев и партиски функционер, Марјан Забрчанец, додавајќи дека на повеќе од година дена до истекот на мандатот,...