Русија минатата година извезла 1.860 тони збогатен ураниум, а главни купувачи биле Соединетите Американски Држави и Кина, покажуваат податоците на Националната статистичка служба.

Притоа, САД биле убедливо најголем купувач на руски ураниум, а увозот на тој извор на енергија е зголемен за 19 отсто, на 702 тони, во однос на претходната година.

Со ваквото ниво на набавка на ураниум, Американците ја потиснаа Кина на второто место на најголеми увозници на ураниум од Русија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.