Службите за итна помош во Газа извлекле тела на 50 Палестинци од масовна гробница во медицинскиот комплекс Насер во Кан Јунис, две недели откако израелските сили се повлекоа од тоа подрачје, пренесува Ал Џезира.

Како што е наведено во извештајот, во последниот бран израелски напади врз градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, загиналеа 16 Палестинци, меѓу кои една бремена жена и шест деца.

Израелските сили убиле 14 лица за време на рацијата на бегалскиот камп Нур Шамс на окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство, додека израелските доселеници убиле возач на Итна помош кој се обидувал да стигне до Палестинците повредени во насилството јужно од градот Наблус, наведува Ал Џезира.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.