Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер утрово ја стресе Македонија, а епицентарот е регистриран на само 30 километри од главниот град, односно на 8 километри источно од градот Тетово, соопшти европскиот сервис „ЕМСЦ“.

Земјотресот бил со магнитуда од 3,8 степени според Рихтер, на длабочина од 2 километри.

Според податоците, земјотресот се случил во 9 часот и 11 минути и е почувствуван низ целиот западен дел од земјава, како и во главниот град.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.