Ознака: Тетово
Македонија 21.10.21 | 22:49

Заев не е ни за Касами ни за Арифи: На нашите членови во Тетово ќе им го кажеме – по сопствено убедување

На прашањето на модераторот за тоа дали Тетово може да предизвика ново парламентарно мнозинство и како СДСМ ќе постапи во овој случај, премиерот и претседател на СДСМ,...

Вести 21.10.21 | 13:23

Двајца тетовци пријавиле дека биле нападнати, па се предомислиле: Ќе добијат казни од 100 до 400 евра за лажно повикување полиција

СВР Тетово информира дека ќе поднесе две прекршочни пријави за лажно пријавување на настан и барање на интервенција од полицијата. За овие прекршоци се предвидени глоби...

Црна хроника 21.10.21 | 12:44

45-годишна жена утрово го загуби животот во сообраќајка на автопатот Скопје-Тетово

Жена на 45 години од тетовско Доброште денеска го загуби животот во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово. Таа управувала со возило кое излетало од коловозната...

Црна хроника 21.10.21 | 11:35

Уште една сообраќајка кај Тетово, неофицијално, има и жртви

Тешка сообраќајка се случи пред малку на влезот во Тетово, поточно во Желино во близина на патарината. Сега за сега се известува за најмалку една жртва. Наскоро се очекуваат...

Македонија 20.10.21 | 23:18

На кого ќе даде подршка Алијанса во Тетово: Заинтересирани сме за падот на корумпираната и криминална ДУИ

Огранокот на Алијансата за Албанците во Тетово, информира дека се уште не зазела став за директна поддршка на едниот или другиот кандидат за градоначалник во вториот...

Македонија 20.10.21 | 19:57

Касами: Очекувам СДСМ да ме поддржи во Тетово и да победам со 2:1

Очекувам да победам во Тетово со 2:1 во вториот круг од изборите – порача претседателот на БЕСА и кандидат на партијата за градоначалник во Тетово, Билал Касами за...

Македонија 19.10.21 | 13:01

Ахмети или Касами, кој ќе му се налути? Падот на владата на Заев може да почне од Тетово

Дали падот на владата на Зоран Заев може да почне од Тетово? Вакво прашање се наметнува гледајќи ги резултатите од изборите во Тетово. Таму очекувано во вториот круг...

Македонија 19.10.21 | 08:13

Алијанса за Албанците ќе го поддржи Касами во Тетово, но не и Алтернатива

Алијанса за Албанците на Зијадин Села е подготвена да го поддржи кандидатот на Беса во Тетово, Биљал Касами, кој оди во втор круг со кандидатката на ДУИ, Теута Арифи,...

Македонија 18.10.21 | 08:47

Во Тетово сепак ќе има втор круг, Касами влегува како првопласиран

Беса синоќа со зурли и тапани го прослави влегувањето во вториот круг на нивниот кандидат и претседател на партијата Биљал Касами во вториот круг од локалните избори...

Македонија 18.10.21 | 01:10

Беса прогласи победа во Тетово

Генералниот секретар на движењето Беса, Арјанит Хоџа прогласи победа на Биљал Касами за градоначалник на Тетово. Тој ги повика граѓаните на прослава на главниот плоштад...

Македонија 18.10.21 | 00:35

Беса вие оро во Тетово, се слави победа со зулри и тапани

Партијата БЕСА, чиј лидер Билал Касами е кандидат за градоначалник на Општина Тетово, вечерва почна да слави во градот. Собрани се голем број поддржувачи на партијата,...

Македонија 17.10.21 | 08:46

Почна гласањето во сите избирачки места во Тетово

Во сите 117 избирачки места во Општина Тетово започна гласањето во 7 часот и се одвива без проблеми во текот на првиот час, информираат од Општинската изборна комисија...

Македонија 14.10.21 | 19:15

Касами: Мој приоритет за Тетово ќе биде урбанизмот

Презентирајќи ја изборната понуда, дебатиравме и со гостите Мухарем Мухареми, Аднан Беадини, Фехри Хетеми, Хамди Саити, Виган Рустеми и Дрилон Вејсели, со кои заклучивме...

Црна хроника 13.10.21 | 14:28

Една година затвор за демонстрантите кои бараа одговорност за пожарот во тетовската болница

Петтемина приведени за насилниот протест во Тетово и Мала Речица на 17 септември, во Основниот суд Тетово добија условни казни и ќе бидат пуштени на слобода, информираше...

Црна хроника 13.10.21 | 10:27

Дилер од тетовско приведен и спроведен за издржување затворска казна

Полицајци во тетово синоќа во 21.10 часот во Желино привеле 33-годишник од тоа место кој се барал за издржување затворска казна за сторено кривично дело „неовластено производство...

Македонија 10.10.21 | 14:48

Власта нема да свика собраниска седница за несреќата во Тетово, затоа што така ќе биде лоцирана вина, а не кабелот да биде виновен како до сега

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната своја посета на Битола одговарајќи на новинарско прашања во однос на тоа дали очекува Собранието да се...

Македонија 09.10.21 | 13:47

Обвинителот Бесир Алиу: Истрагата за пожарот во Тетово е далеку од завршена

Обвинителот Бесил Алиу, за Дојче веле изјави дека истрагата за пожарот во Тетово е далеку од завршена. Тој е дел од тимот на петмина обвинители коишто ја водат истрагата...

Македонија 08.10.21 | 23:18

Алијанса во тетовската населба Гам-Гам вети парк за деца и решавање на проблемот со водата за пиење

Заедно со кандидатите за советот на општината Тетово, Алијансата на албанците отвори штаб во населбата Гам-гам. За време на разговор со граѓаните, беа презентирани најклучните...

Македонија 08.10.21 | 23:14

Касами: Тетово ќе има вода за пиење 24 часа на ден, ќе има атмосферска канализација и еднаш засекогаш ќе се реши и заборави проблемот со отпадот

Претседателот на Движењето Беса и кандидат за градоначалник на Општина Тетово, Билал Касами вечерва одржа предизборен митинг во тетовската населба Тетекс. Тој посочи...

Македонија 07.10.21 | 08:57

ВМРО-ДПМНЕ: Одговорност мора да има, не може за 14 живи изгорени луѓе кабелот да биде виновен

Четири недели Заев молчеше. Четири недели се переа од одговорност. Четири недели му требаа на Заев да смисли како да го спаси Филипче и на крај го обвини кабелот за 14...