Сакам да упатам демант на грубите лаги и невистини изнесени во прилогот во вестите во 15:30 на TV Telma , во кој се наведува дека од моја страна е дадена забрана за користење на парно греење по 15 часот во ООУ „Мирче Ацев“, како и дека тоа било со цел да се заштеди нафта, пишува на својот фејсбук профил градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски.

Од моја страна ниту усмено, ниту писмено во изминативе три месеци, од доаѓањето на функција, во ниту еден момент не било наложено или пак посочено како и до колку часот да се користи парното греење во било која институција под надлежност на Општината, а ниту на памет не би ми текнало тоа до го направам во училиштата.

И самата директорка која скоро четири години ја извршува функцијата, јавно посочи, дека лага е објавената вест, во која се наведува дека парното греење се исклучува по моја наредба. Напротив, од кога е дојдено новото раководство на Општина Ѓорче Петров, ги посетивме сите училишта, ги нотиравме проблемите и побаравме да се направи сѐ што треба за секој ученик, како и наставниот кадар, за да можат непречено и во хумани услови да оддржуваат настава. Доказ за тоа може да се најде и по медиумите и на социјалните мрежи каде постојано се споделуваат информации за активностите, но и во самите училишта.
Го повикувам медиумот да објави доказ, дека од моја страна била издадена било каква забрана за користење парно после 15 часот, бидејќи и во Новинарскиот кодекс се наведува дека информациите кои се пласираат мора да се точни и проверени и притоа се додава: „Новинарот треба да прави разлика меѓу фактите и мислењата, меѓу веста и коментарот“.
Ваквите лажни вести и конструкции, не одат во прилог за подобрување на било какви услови во училиштата, туку напротив, можат само да наштетат во доверба во истите. Притоа, и самиот медиум не е сигурен во веста која ја пласира, што се докажува и од прашалната форма на насловот (фотографија во прилог).
Општина Ѓорче Петров останува отворена за медиумите и за јавноста, како и за сите прашања кои се од јавен карактер, но и за било каква критика која е заснована на факти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.