Ознака: Демант
Скопје 23.03.22 | 18:16

Сопствениците на парцелите кај Треска: Нашите приватни имоти се легално купени

Ние сопствениците на приватните имоти во напуштениот индустриски капацитет „Треска“ во општина Центар, остро реагираме на изнесените невистини и обвинувања од страна...

Свет 03.03.22 | 12:37

Кина го демантира „Њујорк тајмс“: Извештаите за кинеско-руска координација пред рускиот напад на Украина се „лажни вести”

Кинеското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека извештаите за кинеско-руска координација пред рускиот напад на Украина се „лажни вести”. Портпаролот...

Економија 02.03.22 | 14:02

ЕВН со демант: Сите броила се набавени од реномирани европски производители и се согласно највисоките европски стандарди

ЕВН Македонија сите свои активности на пазарот ги спроведува согласно законската регулатива и под строго определени правила, стои во демантот од компанијата. Оттука,...

Скопје 07.02.22 | 17:21

Стојкоски со демант: Ниту усмено, ниту писмено од доаѓањето на функција не било наложено како и до колку часот да се користи парното греење во било која институција под надлежност на Општината

Сакам да упатам демант на грубите лаги и невистини изнесени во прилогот во вестите во 15:30 на TV Telma , во кој се наведува дека од моја страна е дадена забрана за користење...

Скопје 13.12.21 | 21:25

МВР редовно и професионално ги извршува работните задачи, за сите граѓани подеднакво

Министерството за внатрешни работи на својата фејсбук страна објави демант. Во продолжение го пренесуваме во целост. Министерството за внатрешни работи најостро...

Македонија 30.11.21 | 20:37

Заев најостро демантира дека на пратеничка ѝ нудел куферче со пари

Премиерот Заев лично не ѝ нудел куферче со пари на пратеничка на Алијансата за Албанците за да премине од нивна страна, вели тој во реакција испратена од прес-службата...

Македонија 05.11.21 | 12:26

АНБ за апсењето на нивeн вработен

Агенцијата за национална безбедност (АНБ) во изјава за МИА во целост ги демантира наводите за апсења или инволвираност на нејзини вработени, изнесени во текот на вчерашниот...

Скопје 27.10.21 | 08:17

Општина Центар демантира дека има поплава од фекалии во ООУ „Димитар Миладинов“

Општина Центар реагира на денешниот статус на Фејсбук на Наташа Котлар кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалничка на Центар, кој го преносоа дел од медиумите, дека...

Македонија 23.10.21 | 16:49

Кондовски ги демантира обвинувањата за тешка кражба, јавно објави судски документ

На социјалните мрежи вчера кандидатот за градоначалник од СДСМ, Христо Кондовски беше прозван дека  пред 18 години сторил кривично дело.  Битолчани, денес се прашуват...

Сервиси 21.10.21 | 10:41

Демант од Влада: Заев не користел службено возило во партиска кампања

Владата на Република Македонија најостро ги демантира наводите и тврдењата во текстот под наслов „Заев со службени возила и придружба си отиде на партиски состанок...

Македонија 26.09.21 | 17:08

Ана Петровска од Зелен хуман град го демантира Заев: Не правиме пазар за вториот круг!

Ана Петровска, независен кандидат за градоначалник на Скопје, предложен од иницијативата Зелен Хуман град, ја демантирам изјавата на Зоран Заев, дадена при неговото...

Скопје 24.09.21 | 20:53

Атанасовски: Добро бре, кој пи-ар со кој памет испратил ваква слика? И тоа од јавно претпријатие!

Димитар Атансовски, ко-сопственик и маркетинг директор во агенција ИДЕА ЛАБ отворено реагира на начинот на кој е испратен демантот од ЈП „Лајка“ до Стефан Кирков. Кирков,...

Економија 04.05.21 | 16:38

КАМ демантира дека во „царскиот микс“ е пронајден глушец, тврди дека производот е исправен

КАМ ДОО Скопје ги демантира тврдењата во врска со случајот од 4 април годинава, кога потрошувач на Фејсбук објави дека во замрзнатиот т.н. царски микс на зеленчуци, купен...

Здравје 15.04.21 | 08:56

Филипче: Целосно ги демантирам наводите за исплатени милион евра за респиратори од Бразил

Опозицијата и медиумите блиски до нив, преку лаги и клевети продолжуваат да го подриваат здравствениот систем. Во услови на пандемија, како Министерство за здравство...

Македонија 08.04.21 | 19:43

Демант на изјавата на Спасовски: Во 2019-та не е Чулев министер, туку Оливер Спасовски, главниот логистичар на мафијата

Во изјава за Ал Џезира Спасовски изјави: Слушам во изјавите кои ги даваат деновиве дека станувало збор за една патна исправа која е издадена на 29 јануари, 2019 година. Па,...

Македонија 02.03.21 | 14:36

МЗ: Постапката за набавка на компјутерски томографи не е завршена, процесот е во фаза на евалуација

Министерството за здравство соопшти дека спровело постапка за јавна набавка на стоки – компјутерски томографи за потребите на ЈЗУ Општа болница со проширена дејност...

Македонија 16.12.20 | 16:16

МЗ демантира: Тендерот за набавка на комерцијални вакцини го спроведува ЦЈЗ Скопје

Министерството за здравство најостро ги демантира невистините изнесени на пресконфернцијата на ВМРО ДПМНЕ од страна на д-р Марија Андоновска, во врска со набавката...

Македонија 05.12.20 | 14:33

Владата демантира дека е спорна „македонска историја“, а што вели Заев?

По објавувањето на текстот „Заев: Се преговара за придавката „македонски“, нема „македонска историја“, туку „историја на Македонија“ од Владата пристигна демант...

Македонија 04.12.20 | 16:50

И Данска ги демантираше тврдењата дека го поддржува бугарското вето

И Министерство за надворешни работи на Данска го демантираше пишувањето на бугарскиот весник „24 часа“ кој тврдеше дека Данска, како и Холандија, го поддржуваат ветото...

Македонија 26.11.20 | 20:42

Левица демантира: Не правевеме кворум за гласање на Кацарска и законот за Макпетрол и Телма

Левица ја деманитира веста: „Апасиев прави кворум за да се изгласа Кацарска за уставен судија и законот за ‘Макпетрол’ и Телма“! Најостро ги демантираме лагите пренесени...