Ознака: Демант
Сервиси 25.03.20 | 16:09

Управата за извршување санкции со демант на изјавата на адвокатот Насер Рауфи

Управата за извршување на санкциите испрати писмено соопштение, кое го пренесуваме во целост. Почитувани, Управата за извршување на санкциите сака да ја запознае...

Економија 02.03.20 | 15:24

АХВ: Македонските граѓани јадат безбедна храна

Македонските граѓани јадат безбедна храна, од домашно производство и од увоз, а истата редовно се контролира од страна на официјалните ветеринари и инспекторите за...

Економија 12.02.20 | 21:48

TE-TO: Кривичната пријава дека ТЕ-ТО АД перело пари е отфрлена од Обвинителството за организиран криминал

Од ТЕ-ТО со писмена реакција ги демантираат наводите на Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. Во продолжение во целост го објавуваме демантот. Во целост ги демантираме...

Економија 07.02.20 | 12:59

Реакција од ТЕ-ТО: Топлификација го обвинува ТЕ-ТО за лажен стечај, а само пред една година истата таа Топлификација поднесе барање за стечај на ТЕ-ТО

  По вчерашната прес-конференција на претставници на Топлификација АД Скопје, со демант на нивните изјави реагираше Друштвото за произвотство на електрична и топлинска...

Економија 10.01.20 | 14:51

МЗШВ апелира да не се манипулира со земјоделците

Во врска со прес-конференцијата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски и земјоделецот Екрем Јаји од скопско...

Македонија 09.01.20 | 15:41

Со новиот Закон за социјална заштита предметите за помош и нега од друго лице се решаваат за 60 дена

Од Министерството за труд и социјална политика изразија несогласување со искажаните ставови на министерката Рашела Мизрахи. Загрижувачко е слабото ниво на познавање...

Економија 28.12.19 | 17:13

Владата со демант: „Дура“ не е банкротирана компанија

Владата со соопштение ги демантираше информациите  за банкрот на фирмата ДУРА кои беа објавени во некои медиуми. Владата најостро ги демантира манипулациите на политичката...

Македонија 05.12.19 | 15:21

Орка Холдинг со демант за полициската акција

Најостро и со целосна одговорност ги демантираме денешните сенационалистички и неточни информации за полициска акција во фирмата „Монт”, која е дел од Орка Холдингот...

Црна хроника 21.11.19 | 22:50

Кривичен со демант: За дадилката која го тепаше детето сè уште не е изречена никаква мерка

Кривичен суд за ТВ21 демантира дека за дадилката која го тепаше детето е изречена било каква мерка бидејќи таа воопшто не била процесуирана кај нив. Јавноста е згрозена...

Македонија 09.11.19 | 15:48

ВМРО-ДПМНЕ ги осуди тврдењата на Рангелова и Исмајлоска: Граѓаните да не подлегнуваат на провокации, дрски лаги и манпулации

ВМРО-ДПМНЕ ги осуди демантира тврдењата кажани во текот на вчерашната емисија „360 степени“ на ТВ Алсат од Даниела Рангелова и Нола Исмајлоска. Ние како пратеници нема...

Црна хроника 08.11.19 | 19:42

Градоначалникот на Бутел демантира дека има телохранител и дека е поврзан со инцидентот

Градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски бара да се демантира веста објавена на медиумите дека „Телохранителот на градоначалникот на Бутел до бессознание...

Македонија 20.10.19 | 20:21

Лажните вести нема да го амнестираат Заев од одговорноста за поразите на земјата

Од ВМРО ДПМНЕ ја демантираат објавата во Цивил медија дека Христијан Мицкоски изразил признание за „успесите, храброста и одговорноста на Зоран Заев“, што порталот...

Македонија 20.10.19 | 14:07

ОЈО за организиран криминал ја демантира „Ла Верита“: Информациите се моментална сензација

Основното јавно обвинителство со демант реагира на написите на италијанскиот весник „Ла Верита“ кој објави текст за наводна вмешаност на премиерот Зоран Заев и обвинителката...

Македонија 08.10.19 | 22:48

ТВ21: Демантот на СДСМ за 300 пилоти од Арачиново е навредлив и неетички

„ТВ21“ реагира на демантот на СДСМ во врска со нивниот прилог во Арачиново, во кој локални жители изјавија дека им било ветено вработување на 300 пилоти, доколку гласаат...

Македонија 06.10.19 | 21:48

Митко Јанчев: Немам членска книшка од СДСМ, тоа е фалсификат!

Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев денеска остро дематира дека објавената фотографија со членска книшка од СДСМ која кружи на социјалната мрежа Фејсбук, е негова,...

Македонија 19.09.19 | 15:35

За адвокатот на Кирацовски важно е да се демантира нешто, па тоа да е и ништо

Адвокатот Трајче Арсов од Велес до „Република“ упати демант и барање за извинување во врска со текстот објавен на 18 септември 2019 година, насловен „Адвокатот на Кирацовски...

Македонија 03.09.19 | 15:30

Малиот Фрчко не бил расипикуќа, АДИССДП со реакција до медиумите

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор  од значење за Републиката до нашата редакција упати демант со кој ги отфрла како невистинити...

Македонија 29.08.19 | 17:27

МХЕ Тополки нема врска со притворот на вработените во Транспорт

Друштвото МХЕ Тополки ги демантира информациите изнесени денеска на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ кои го поврзуваат со притворот на вработените од Министерството...

Македонија 27.08.19 | 18:07

Да не се правиме луди: Знаме нема – знаме има

Интересно соопштение од Владината прес-служба пристигна на нашата адреса. Дури три реченици текст, а ниту еднаш не напишале „лажна вест“. Затоа медиумската машинерија...

Македонија 31.07.19 | 23:38

Кирацовски, седи, кец!

Вечерва пред затворање во нашата редакција пристигна Демант и Барање извинување за клевета и навреда Александар Кирацовски – Прва Република потпишано од правниот...