Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска,  заедно со градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, денеска на стадионот „Млади лавови“ присуствуваа на настанот организиран од ООУ Димитар Беровски по повод Светски ден на Даунов синдром.

На овој настан, педесетина деца вклучени во пет групи низ игра и дружба реализираа активности за анимација на сите деца.

Градот Скопје контиунирано поддржува активности со цел обезбедување соодветни услови за зголемена инклузија на лицата со Даунов синдром, како и голем број активности за поинклузивно Скопје, се со цел поттикнување на еднаквост, взаемна почит и соработка на сите општествени сфери од секојдневието.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.