Ознака: Град Скопје
Скопје 05.05.21 | 12:51

Мицкоски: Скалата нема дополнителна опрема, а документите докажуваат дека платена е двојно повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска презентираше документи според кои се покажува дека противпожарната скала набавена од Град Скопје чини двојно повеќе...

Скопје 27.04.21 | 17:41

Незгодните прашања до Шилегов или интернет конекција ја прекина седницата на советот на Град Скопје?

На денешната седница за советнички прашања во советот на Град Скопје Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ го праша градоначалникот Петре Шилегов за кои цели на Против пожарниот...

Скопје 27.04.21 | 16:05

Шилегов, спремен ли си после седницата да покажеш кои се ново изградените чешми во Град Скопје за кои сте платиле огромна сума на пари?

Советникот во советот на Град Скопје од коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, ГРОМ Александар Трајановски на седница на советот за поставување на советнички го праша...

Фудбал 22.04.21 | 17:54

Град Скопје повторно го враќа ФК Вардар во своја сопственост

Град Скопје повторно го враќа ФК Вардар во своја сопственост, објави порталот ЕКИПА, кој дознава дека веќе е постигнат договор меѓу се уште актуелниот сопственик Сергеј...

Скопје 19.04.21 | 10:43

Од денеска може да се аплицира за субвенции и електрични тротинети

Градот Скопје ги објави повиците за доделување субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети во 2021 година. Аплицирањето на овие повици ќе биде онлајн. Граѓаните...

Скопје 18.04.21 | 13:46

Град Скопје место да одговори за новата афера говори за трамвај

Неспособна да одговори на секојдневното одобрување и поздравување од страна на граѓаните на проектите на Град Скопје реализирани за само три години, ВМРО-ДПМНЕ фабрикува...

Скопје 18.04.21 | 09:47

 Мрзливиот Шилегов ветуваше стоп за бетонизацијата, а сега за зградите кај Холидеј Ин молчи, кој е неговиот став?

Мрзеливиот Петре Шилегов да не се крие и да излезе да го каже својот став во врска со висококатниците спроти хотелот Холидеј Ин, повикува Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ...

Скопје 08.04.21 | 13:42

Град Скопје ќе дава субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети

Советот на Град Скопје на денешната 68-ма седница ги изгласа предлог-одлуките за определување на максимален износ за доделување на поединечна субвенција на граѓаните...

Скопје 06.04.21 | 15:19

Шалтерите во Барака 16 од денеска ќе работат до 18 часот

Во согласност со издадените мерки и најновите препораки од Владата, Градот Скопје ги известува граѓаните дека шалтерите во барака број 16 од денеска /06.04.2021 година, вторник/...

Скопје 05.04.21 | 10:17

Град Скопје денес ќе ја урива галијата кај „Холидеј ин“

Град Скопје денеска почнува со уривање на галијата кај хотелот „Холидеј ин“. Галијата ќе ја отстрануваат екипи од ЈП „Улици и патишта“ со асистенција на полицијата. Шилегов...

Скопје 31.03.21 | 09:20

Промената на имињата на улиците во Скопје ќе биде укината по судски пат, велат советниците од ВМРО-ДПМНЕ

Петре Шилегов направи противзаконска промена на имињата на улиците. Согласно Законот за именување на улици, мостови и инфраструктурни проекти ваква промена не е можна...

Скопје 30.03.21 | 13:45

По Универзална, и покривот на Мавровка ќе биде донација за Град Скопје

Советот на Град Скопје денеска донесе одлука за примање донација на проектно-техничка документација за трговскиот центар Мавровка. Со оваа одлука Град Скопје прима...

Скопје 24.03.21 | 09:31

Народе скенирај сметки и плаќај казни и даноци за Шилегов да вработи 23 партиски војници пред избори

Град Скопје објави оглас за вработување на 23 државни службеници. Во огласот се бараат вработувања за во неколку сектори, а платите се движат и до 32.887 денари. Огласот...

Скопје 12.03.21 | 13:57

За казна што го искорна дрвото, ќе треба да плати 1.800 евра и да засади 10 дрвја

По вчерашниот сообраќаен инцидент што се случи на булеварот „Св. Климент Охридски“, при кој беше искршено едно дрво и направена друга материјална штета, екипи на Инспекторат...

Скопје 08.03.21 | 12:09

Донација на проектно-техничката документација за Универзална сала

Одлуките за прием на донација на проектно-техничка документација за објект ЈУ „Универзална сала” – Скопје, како и за изменување и дополнување на одлуките за проектирање,...

Скопје 06.03.21 | 10:25

Град Скопје се сели во зградата на ЕВН, компанијата кај Стара железничка

Град Скопје ќе се сели во поранешната зграда на ЕВН каде сега е сместена компанијата ЕСМ, на плоштадот Македонија. Директорот на државната компанија ЕСМ Васко Ковачевски...

Скопје 18.02.21 | 11:24

Град Скопје: Името Данило Коцевски е на листата за дополнување на имиња на улици

Град Скопје реагира на написите во медиумите кои го пренесуваат ставот на Огнен Коцевски, околу наводното недоволно почитување на ликот и делото на неговиот татко,...

Скопје 14.02.21 | 17:17

Шилегов: Улиците се проодни и чисти, опозицијата шири лажни вести

По обилните врнежи од снег и нисите температури во текот на изминатото деноноќие, денеска состанок одржа Кризниот штаб на Град Скопје, со кој раководи градоначалникот...

Скопје 09.02.21 | 13:11

Куновска: Се молат Град Скопје и ЈП Градски паркинг да го запрат секојдневното тормозење на жителите на „Максим Горки“

Две институции плаќаме за да ги сервисираат нашите потреби и да ги уредуваат состојбите, а ниту една не се грижи за нашите права. Се молат Град Скопје и ЈП Градски паркинг...

Скопје 30.01.21 | 10:52

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје: Половина милион граѓани гладуваат, а Шилегов фрла пари на печеница, бадеми и лешници

Додека половина милион граѓани гладуваат и живеат со под 2 евра на ден, Петре Шилегов купува печеница, бадеми и лешници со парите на скопјани. Четврт тон апетисани, односно...