Ознака: Град Скопје
Скопје 07.08.20 | 10:26

Досега 2.249 граѓани аплицирале за субвенции за набавка на клима инвертер; Има средства за уште 3.000 барања

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.249 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања, информираат од Град...

Скопје 04.08.20 | 16:41

Силно невреме го зафати Скопје, паѓаше град со големина на орев

Силно невреме го зафати Скопје попладнево. Град со големина на орев паѓа во неколку населби и делови од градот. Во други, невремето е со послаб интензитет. УХМР претходно...

Скопје 30.07.20 | 21:30

До Град Скопје пристигнаа 1.964 апликации за субвенции за инвертери

Од отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери досега поднесени се 1.964 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.500 барања, информира Град Скопје. Оттаму...

Скопје 24.07.20 | 18:35

Вработен од Град Скопје пцуе и навредува граѓани кои чекаат ред

Вработен во една од бараките на Град Скопје, каде што се плаќа данок за имот, на дрзок начин, со гласно викање им се обраќал на граѓани кои чекале ред. Од објавената снимка...

Култура 19.07.20 | 10:49

Макдонски изведувачи го одбележаа второто издание на Skopje Unplugged 2020

Посетителите на овогодинешното издание на Skopje Unplugged во петокот на бината во винаријата Камник, и со почитување на здравствените протоколи, имаа уникатна можност да...

Скопје 18.07.20 | 16:00

Град Скопје ги потсетува граѓаните да аплицираат за субвенционирано чистење оџаци

Во тек е јавниот повик за доделување субвенции на домаќинствата и на други субјекти за чистење оџаци, како една од мерките за намалување на последиците од загадувањето...

Скопје 05.07.20 | 11:22

На местото на изгореното кафуле во Мавровка никнува уште поголем објект

Пред ТЦ ,,Мавровка“ се гради нов цврст објект со арматура и бетон на местото на ресторанот што неодамнаа изгоре до темел. Откако угостителските објекти добија „тераси“...

Скопје 03.07.20 | 18:16

Предизборно град Скопје ќе дели субвенции на инвертери

Град Скопје денеска го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата. Согласно условите на овој јавен повик се отвора можноста...

Скопје 23.06.20 | 13:08

Град Скопје за јавни набавки лани потрошил 21 милион евра, за 47% повеќе од претходната година

Град Скопје со 21 милиони евра, што е вкупна вредност на склучените договори за јавни набавки во 2019 година, е на врвот на листата на Базата на податоци за општинските тендери...

Скопје 22.06.20 | 10:42

Скопските градоначалници на состанок со Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок со скопските градоначалници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Се очекува, на состанокот да...

Скопје 09.06.20 | 11:31

Потврден случаj на коронавирус во Град Скопје, вработените во барака 1 се во изолација

Нов кластер на заразени се појави во општинските простории на Град Скопје. Според информациите до кои дојде порталот Инфомакс заразен е вработен во градската администрација. Поради...

Скопје 10.05.20 | 22:35

Град Скопје ќе доделува субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Градот Скопје наскоро ќе објави повик за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година, како што соопшти Град Скопје,...

Скопје 17.04.20 | 08:52

Град Скопје во последен момент го откажа вчерашниот концерт во Аеродром

Граѓаните останаа разочарани откако најавените звуци од свирката на групата „Pluto’s Doubts“ не стигнаа до нивните тераси. Иако сѐ беше подготвено, Град Скопје во последен...

Скопје 15.04.20 | 23:15

Како звучат 14.500 денари за еден час со кои Шилегов „ги забавува скопјани“

Љупа Ангелов алијас Лепи Џони е првиот македонски музичар што направи маалски концерт на отворено, во рамки на проектот  „Култура во време на Корона“ на Град Скопје...

Скопје 31.03.20 | 20:37

Граѓаните бараат: Град Скопје да го замрзне плаќањето на вода за 3 месеци и да ги снабди со заштитна опрема комуналните работници

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните “вашите проблеми, заеднички решенија-ја сакам Македонија”, до нашата партија и денес пристигнаа...

Скопје 22.03.20 | 12:02

Ги нема Кате Блажевска и Љупчо Поповски со критика за синот на пратеничката што добива награда од Шилегов

Тоа се тие двојни стандарди, се коментарите на социјалните мрежи. Дежурните пера на Роберт Поповски, Љупчо Поповски и Кате Блажевска, ги нема да кажат ниту збор за веста...

Скопје 21.03.20 | 23:05

Укината наградата на град Скопје откако син на пратеничката од СДСМ ја доби за фотографија за седење дома

Фотографијата на Петар Прентовиќ е победник на вчерашниот ден, на конкурсот на Град Скопје за избор на автентични фотографии, видеа или гифови од домовите на граѓаните...

Скопје 18.03.20 | 18:04

Бара слика како доказ: Шилегов дава по 100 евра пари од граѓаните за седење дома

Град Скопје ќе ги наградува граѓаните кои ги почитуваат препораките за седење дома како мерка против ширење на корона вирусот. На твитер профилот на Градот има објавено...

Скопје 05.03.20 | 10:28

Нова „Дрисла“ се појави на обиколницата, Шилегов се фали со неговиот инспекторат, граѓаните револтирани

Град Скопје и Општина Ѓорче Петров немаат слух за проблемите на граѓаните – се жалат жителите кои се соочуваат со проблемите од дивата депонија кај Обиколницата,...

Скопје 27.02.20 | 18:52

Се очекува невреме: Граѓаните вечерва да не се движат и да не паркираат под дрвја

Градот Скопје попладнево испрати апел граѓаните да бидат внимателни, поради навите за повторни врнежи и силен ветер. Согласно најавите од УХМР и можноста за повторни...