Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека вчера попладнето се изготвени решенијата на сите 18 лица со договор на дело на Клиниката за токсикологија, иако формирањето на влада не е завршено, вклучувајќи го договорот за работа на болничарот што барал урина со дрога да се замени за чиста урина.

Ја прашуваме организациската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази:

 

1. Дали ги има испочитувано законските прописи, односно дали има побарано мислење од Државната комисија за спречување корупција во однос на ангажирање на овој кадар?

 

2. Дали се точни информациите дека на Клиниката за токсикологија нема антидоти за тешки метали, цијаниди, парентерални форми за печурки и токсични алхохоли, Hyperpirexia, реактиватори на холинеатераза и други антидоти за поретки труења?

 

3. Зошто не е постапено од стрна на директорката и покрај тоа што поднесени се неколку барања за набавка на антидоти?

 

4. Зошто не е акредитирана лабораторијата по ИСО стандарди?

 

5. Зошто на оваа Клиника,како и во сите останати не се водеше грижа за кадарот, па заради недостиг на кадар се прекина сменската работа и работата за викенди на штета на пациентите?

 

Ваквото самоволие завршува, граѓаните се одлучни за промени.

 

На дуализмот и незаконието,како и владеењето со уцени и закани ќе ставиме крај, а квалитетот и знаењето во здравството за нас ќе бидат императив, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.