Ознака: токсикологија
Македонија 10.04.23 | 18:57

Со Токсикологија ќе раководи матичен лекар по семејна медицина

На чело на Клиниката за токсикологија е поставен Генц Селмани, кој е лекар по семејна медицина, објави „Канал 5“. Во изјава за телевизијата д-р Селмани вели дека сега...

Македонија 06.04.23 | 16:38

Д-р Николов: Нов директор на Ургентен интернистички центар е лекар по општа медицина, после ќе биде министерска или лекарска грешка?

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, доктор Игор Николов, реагира дека за нов директор на Клиниката за Токсикологија и Ургентниот интернистички...

Црна хроника 24.03.23 | 14:04

Наместо кисела вода во кафуле му дале корозивно средство: Отруен битолчанец во лоша здравствена состојба префрлен на Токсикологија

Четириесет и петгодишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, потврди директорот на болницата, доктор...

Здравје 22.03.23 | 08:23

Токсична е состојбата на Токсикологија: Од 16 вработувања 13 се Албанци и работат на црно без договори

Пациетите ќе се лекуваат во стар ургентен центар на Клиниката за токсикологија иако долго време е затворен за да се реновира, велат од Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ....

Здравје 19.12.22 | 22:27

Скопски тинејџерки со црнодробни пореметувања завршиле на Токсикологија поради диета со вино, предупредува д-р Беќаровски

Една стара „диета“ промовирана 1964 година, а ревидирана и популаризирана преку едно светски влијателно женско списание во 2018 година, за жал станува сè попопуларна меѓу...

Црна хроника 21.02.22 | 17:00

Тинејџерка избегела од Клиниката за токсилогија

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 13.30 часот во Полициската станица Центар, А.П.(38) од Скопје пријавила дека од Клиниката за токсикологија ја...

Црна хроника 01.01.22 | 10:42

Претерале со пиењето: Седум малотеници меѓу вкупно 17 примени на Токсикологија

Во текот на новогодишната ноќ на Универзитетската Клиника за токсикологија Скопје се регистрирани 17 алкохолни интоксикации, од кои седум кај малолетници од 14 до 17 години,...

Црна хроника 08.04.21 | 17:22

Пациент нападнал здравствен работник на Токсикологија

Здравствениот работник Г.Г.(56) од Скопје вчера пријавил во полиција дека физички бил нападнат од пациентот Г.С. (38) од Скопје. Како што соопшти денеска МВР, според пријавата...

Здравје 01.01.21 | 12:39

Десет лица заглавиле на токсикологија, најмладиот пациен имал 16 години

Во текот на новогодишната ноќ на Клиниката за токсикологија завршиле десет лица, информираше директорот на Универзитетската клиника за токсикологија Ридван Бајрами. Од...

Македонија 20.09.20 | 23:41

Филипче го осуди нападот врз лекарот на Токсикологија: Насилството не е решение

Министерот за здравство, Венко Филипче, го осуди насилството врз лекарот од Клиниката за токсикологија во Скопје. Филипче на Фејсбук порача дека нема оправдување за...

Здравје 04.01.20 | 10:22

На Клиниката за токсикологија по околу десет „прејадени“ пациенти за новогодишните и божиќните празници

Според директорот на Клиниката за токсикологија, Нагип Зумбери, за новогодишните и божиќните презници во просек доаѓаат по околу десет пациенти. Најчесто, седум – осум...

Здравје 01.01.20 | 11:11

На новогодишната ноќ 29 пијани лица завршиле на Токсикологија

14-годишно дете е најмладиот пациент кој за новогодишната ноќ во алкохолизирана состојба завршил на Токсикологија. Дежурните лекари примиле 29 лица кои претерале со...

Црна хроника 16.09.19 | 17:03

Дошол во тешка состојба на Токсикологија, по кратко починал

Вчеравечер околу 19.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Kомплексот клиники „Мајка Тереза“ – Клиника за токсикологија имало починато машко лице. Според пријавеното,...

Црна хроника 22.08.19 | 15:27

Вработена на Токсикологија ноќеска нападната на работно место

Ноќеска околу 03 часот во СВР Скопје, Х.Ј. (38) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 02.30 часот во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, во Одделот за токсикологија, додека...

Црна хроника 30.05.19 | 15:50

Ученички од Скопје на екскурзија зеле екстази, завршиле на Токсикологија

Вчера во 12.28 часот во СВР Скопје, од Клиниката за токсикологија било пријавено дека кај нив биле донесени две четиринаесетгодишни ученички од основното училиште од...

Здравје 05.02.19 | 21:18

Токсикологија доби нов директор

Досегашниот директор на Клиниката за токсикологија Нико Беќаровски, за смената на директорското место информираше на својот фејсбук профил, а за нов в.д. директор е...

Здравје 09.01.19 | 15:22

Премрзнат бездомник спасен на Токсикологија

Завиткан во бел чаршав, со медицински влечки и чорапи на нозете, но со малку потстоплено срце и душа, 32-годишниот бездомник Робертино утринава излегол од Клиниката за...

Здравје 01.01.19 | 14:35

Вкупно 24 пациенти завршија на Токсикологија

На Клиниката за токсикологија ноќеска се примени 24 пациенти, сите во алкохолизирана состојба. Тие се веќе пуштени на домашно лекување. Хоспитализирани се и тројца корисници...