Ознака: токсикологија
Македонија 10.06.24 | 13:17

Демири незаконски ги разрешил директорите на Токсикологија и Кардиохирургија

Антикорупциска комисија ги прифати пријавите дека се неосновани разрешувањата на медицинскиот директор на Токсикологија и на директорот на државната Кардиохирургија...

Македонија 16.05.24 | 17:22

Демири: Ако го суспендирав директорот на Токсикологија пред избори, ќе го сфатевте тоа како политичка кампања

Министерот за здравство во техничката влада, Илир Демири, изјави дека разрешувањето на директорот на Клиниката за токсикологија, Данил Петровски, не е политичка кампања....

Македонија 16.05.24 | 15:56

ВМРО-ДПМНЕ: Целосна дуизација на здравството додека владата е во оставка

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека вчера попладнето се изготвени решенијата на сите 18 лица со договор на дело на Клиниката за токсикологија, иако формирањето на влада не е...

Македонија 15.05.24 | 16:04

Министерството за здравство крахираше и во случајот Токсикологија

Од Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, реагираат дека негативната селекција и непрофесионализмот како на Клиниката за токсикологија, така и на ниво на целокупното...

Македонија 15.05.24 | 10:24

Д-р Беќаровски чека извинување од министерот Демири: Се надевам дека објавата е без Ваше знаење и одобрение

Откако на фејсбук страната на Министерството за здравство беше објавено дека разрешувањето на медицинскиот директор на клиниката д-р Данил Петровски е разрешен од...

Здравје 26.04.24 | 16:18

Министерот за здравство не знае дали Токсикологија, која се поплави, е осигурана, ама е сигурен дека организациската директорка оди на работа и не се паркира пред влезот на Клиниката

Министерот за здравство Илир Демири не знае дали Клиниката за Токсикологија која синоќа се поплавила е осигурана, но според него, не е законски ако Клиниката не е осигурана...

Македонија 26.04.24 | 16:09

Демири: Ако Клиниката за токсикологија не била осигурена, менаџментот треба да преземе одговорност

Хаваријата со цевката од парно на Токсикологија е санирана. Не е законски ако Клиниката не е осигурена и менаџментот на институцијата треба да преземе одговорност,...

Македонија 26.04.24 | 15:33

Самоволитето на организациската директорка на Токсикологија нема крај

Самоволитето на организацискиот директор и низата неправилности на Клиниката за токсикологија нема крај. Изминатата ноќ пукнала цевка од парното на оваа Клиника односно...

Македонија 22.04.24 | 17:05

Министерот за здравство денеска ќе го разреши медицинскиот директор на Токсикологија д-р Петровски, а за економската директорка Иљази вели нема ниту едно прекршување

Министерот за здравство Илир Демири денеска најави дека ќе го разреши медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија д-р Данил Петровски, а за економската директорка...

Македонија 22.04.24 | 16:05

Кој што сака си прави: Лекари од Токсикологија алармираат за хаос на Клиниката

Директорот на Клиниката за токсикологија Нико Беќаровски на денешната прес-конференција, којашто ја држеше заедно со останатите лекари на Клиниката, рече дека главен...

Македонија 21.04.24 | 15:26

Економската директорка на Токсикологија, Бесија Иљази, го зголеми долгот на Клиниката, работи по 4,5 часа, не потпишува клучни документи и не знае македонски

В.Д. организациската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази, го зголеми долгот на инстутуцијата, не доаѓа на работа и не потпишува клучни документи,...

Црна хроника 09.04.24 | 11:55

Две жени се пренесени на Токсикологија откако вдишале чад по пожарот во Универзална сала во Скопје

Две жени побарале лекарска помош откако вдишале чад по пожарот што избувна во Универзалната сала во Скопје. Тие живееле во некоја од соседните згради на којашто пукнале...

Македонија 18.03.24 | 13:05

Економската директорка на Токсикологија не знае македонски, на работа доаѓа со татко ѝ

Новоназначената економската директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази не знае македонски јазик, па кога мора да соработува со колегите, преведувачи ѝ се...

Македонија 25.12.23 | 13:16

Комисија за здравство на ВМРО ДПМНЕ: И на Токсикологија се вработува дете на директор

И на Клиниката за токсикологија се вработува дете на директор, стана пракса директори да си вработуваат децата на клиниките кои се претвоини во партиски дувла или вработувања...

Црна хроника 18.10.23 | 16:03

Тричлено семејство од Кисела Вода заврши на Клиниката за токсикологија

На 17.10.2023 во 12:00 часот во Полициската станица Кисела Вода, од Клиниката за токсикологија при Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека на 15.10.2023 кај нив за...

Македонија 10.04.23 | 18:57

Со Токсикологија ќе раководи матичен лекар по семејна медицина

На чело на Клиниката за токсикологија е поставен Генц Селмани, кој е лекар по семејна медицина, објави „Канал 5“. Во изјава за телевизијата д-р Селмани вели дека сега...

Македонија 06.04.23 | 16:38

Д-р Николов: Нов директор на Ургентен интернистички центар е лекар по општа медицина, после ќе биде министерска или лекарска грешка?

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, доктор Игор Николов, реагира дека за нов директор на Клиниката за Токсикологија и Ургентниот интернистички...

Црна хроника 24.03.23 | 14:04

Наместо кисела вода во кафуле му дале корозивно средство: Отруен битолчанец во лоша здравствена состојба префрлен на Токсикологија

Четириесет и петгодишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, потврди директорот на болницата, доктор...

Здравје 22.03.23 | 08:23

Токсична е состојбата на Токсикологија: Од 16 вработувања 13 се Албанци и работат на црно без договори

Пациетите ќе се лекуваат во стар ургентен центар на Клиниката за токсикологија иако долго време е затворен за да се реновира, велат од Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ....

Здравје 19.12.22 | 22:27

Скопски тинејџерки со црнодробни пореметувања завршиле на Токсикологија поради диета со вино, предупредува д-р Беќаровски

Една стара „диета“ промовирана 1964 година, а ревидирана и популаризирана преку едно светски влијателно женско списание во 2018 година, за жал станува сè попопуларна меѓу...