Ознака: токсикологија
Македонија 10.04.23 | 18:57

Со Токсикологија ќе раководи матичен лекар по семејна медицина

На чело на Клиниката за токсикологија е поставен Генц Селмани, кој е лекар по семејна медицина, објави „Канал 5“. Во изјава за телевизијата д-р Селмани вели дека сега...

Македонија 06.04.23 | 16:38

Д-р Николов: Нов директор на Ургентен интернистички центар е лекар по општа медицина, после ќе биде министерска или лекарска грешка?

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, доктор Игор Николов, реагира дека за нов директор на Клиниката за Токсикологија и Ургентниот интернистички...

Црна хроника 24.03.23 | 14:04

Наместо кисела вода во кафуле му дале корозивно средство: Отруен битолчанец во лоша здравствена состојба префрлен на Токсикологија

Четириесет и петгодишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, потврди директорот на болницата, доктор...

Здравје 22.03.23 | 08:23

Токсична е состојбата на Токсикологија: Од 16 вработувања 13 се Албанци и работат на црно без договори

Пациетите ќе се лекуваат во стар ургентен центар на Клиниката за токсикологија иако долго време е затворен за да се реновира, велат од Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ....

Здравје 19.12.22 | 22:27

Скопски тинејџерки со црнодробни пореметувања завршиле на Токсикологија поради диета со вино, предупредува д-р Беќаровски

Една стара „диета“ промовирана 1964 година, а ревидирана и популаризирана преку едно светски влијателно женско списание во 2018 година, за жал станува сè попопуларна меѓу...

Црна хроника 21.02.22 | 17:00

Тинејџерка избегела од Клиниката за токсилогија

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 13.30 часот во Полициската станица Центар, А.П.(38) од Скопје пријавила дека од Клиниката за токсикологија ја...

Црна хроника 01.01.22 | 10:42

Претерале со пиењето: Седум малотеници меѓу вкупно 17 примени на Токсикологија

Во текот на новогодишната ноќ на Универзитетската Клиника за токсикологија Скопје се регистрирани 17 алкохолни интоксикации, од кои седум кај малолетници од 14 до 17 години,...