За слободната енциклопедија Википедија Бујар Османи стана Бугар Османов.Минстерот за надворешни работи  е предмет на критики во Македонија поради удоволувањето на бугарските барања па затоа администраторите на Википедија се пошегуваа со неговото име кое доби бугарски назив.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.