Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук се потсети на Владо Транталовски кој почина.

Груевски го запознал Транталовски  како многу одлучен, цврст, храбар, интелегентен и непоколеблив човек и голем патрио кој имал цврсти ставови и идеали и човек кој ја сакал Македонија.

Секогаш ќе паметам дека беше еден од првите основачи кој ми даде јавна и одлучна подршка кога настана расколот во ВМРО-ДПМНЕ во 2004та година.
И покрај возраста, беше редовно присутен на сите позначајни настани за државата и партијата, и во добри и во тешки времиња-пишува Груевски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.