Денешниот протест пред Владата беше отворен со македонската химна, која симболично ја испеа Ламбе Алабаковски. Против пејачот во тек е постапка за неговото палење на влезната врата на бугарскиот клуб во Битола.

Тој ја изведе и неговата песна „Земјо моја“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.